26. Çevre Ödülleri’nin sahipleri belli oldu

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) tarafından çeyrek asırı geçkindir düzenlenen Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri Töreni KBB Uluslararası Kongre Merkezi’nde pandemi koşullarında gerçekleştirildi. 5 ayrı kategoride paylaşılan “Çevre Ödülleri”nde Büyük Ölçekli İşletme Kategorisi Çevre Ödülünü “TOYOTA OTOMOTİV SANAYİ TÜRKİYE A.Ş.” alırken, Gıda Sektörü Çevre Ödülünü “AROMSA BESİN AROMA VE KATKI MADDELERİ A.Ş.”, Kimya Sektörü Çevre Ödülünü “TÜRK HENKEL KİMYA SAN. VE TİC. A.Ş.”, Karma Sektör Çevre Ödülünü “SIEMENS SANAYİ VE TİCARET A.Ş.” ve KOBİ Teşvik Ödülünü “BOEHLERIT SERT METAL VE TAKIM SANAYİ VE TİC. A.Ş.” kazandı.

Törenin açılış konuşmasını yapan KSO Başkanı Zeytinoğlu, “Ödülümüzün adını taşıyan ve henüz çevrenin konuşulmadığı 70’li yıllarda, çevre sorunlarının çözümü için yoğun çalışmaları olan kurucumuz merhum Şahabettin Bilgisu’yu, bugünü vesile ederek buradan tekrar saygıyla ve rahmetle anıyorum. Şahabettin Bilgisu’nun; “Ekonomi’de ve Ekoloji’de denge; işin sırrı bu dengede” sözünü hiç unutmadık ve bugün bile kullanıyoruz.” dedi.

26 Yıldır Çevre Farkındalığı için Çalışıyoruz

KSO’nun çevre konusundaki eğitim organizasyonları, projeleri, KSO Çevre İhtisas Komisyonu ve Proses Emniyeti Sempozyumu hakkında bilgi paylaşan Zeytinoğlu, “Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri organizasyonumuz da diğer çalışmamız. Çevreye olan duyarlılığımızın bir göstergesi olduğunu düşündüğümüz Şahabettin Bilgisu Çevre Ödüllerimizi 1995 yılından beri vermeye devam ediyoruz. Söz konusu ödül organizasyonuna 26 yıldır Oda olarak ev sahipliği yapmaktan da gurur duyduğumuzu ifade etmek istiyorum. 26. yılımızda ödül organizasyonumuza 16 firma katıldı. Bu firmaların 6 tanesi Sakarya, Bursa, Eskişehir, Manisa ve Antalya illerindendir. Öncelikle buradan, bu organizasyona katılma cesaretini gösteren, kapılarını ve tüm proseslerini bizlere açan tüm firmalarımızı kutluyoruz. Hepsini galip ilan ediyoruz. Ödül organizasyonuna başladığımız ilk yıllarda seçim yaparken firmaların mevzuatsal şartları yerine getirmesini yeterli buluyorduk. Fakat 2013 yılından beri zorunlulukların ötesinde çevre konusunda yapılan iyi uygulama örneklerini göz önünde bulunduruyoruz. Bu ödül organizasyonun çevresel farkındalıkların artmasına ve bilinç seviyesinin yükselmesine de hizmet ediyor olması gurur verici. Saha ekibimiz tarafından yapılan ziyaretlerde, firmalarımızın mevzuatsal zorunlulukların ötesinde çevre konusunda çok fazla çalışma ve yatırım yaptıkları ve firmalarımızda birçok iyi uygulama örnekleri bulunduğu tespit edildi. Hedefimiz bu uygulamaların tüm işletmelerimize yaygınlaşmasıdır” dedi.

“KOCAELİ’NİN ÖNDER OLMASI BİZİ MUTLU EDER”

Törende söz alan Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, konuşmasına Terörü destekleyen bir ülke olan Ermenistan’ın Azerbeycan Topraklarına saldırmasını kınadığını ,şehit olan Azeri vatandaşlarını rahmetle andığını vurgulayarak başladı. Vali Yavuz, “ Çevre konusu çok özel bir alandır. Dünyayı en çok kirletenler gelişmiş ülkelerdir. Çevreyi olumsuz şekilde  etkileyerek gelişmek önemli değidir. Önemli olan çevreyi korumaktır. Çevreyi korumak için önerilen kurallara uymak gerekir. Enerji için termik, hidroliksanral, güneş enerjisi ve rüzgar gülüne karşı yoğun tepkiler oluşuyor. Çevreye zarar vermeden enerji nereden bulunur.  Buna öncelik verilmesi gerekir. Her alanda lider bir Kocaeli’nin  çevre konusuna da önder olması  bizi mutlu eder. Bu dönem 44 sanayi kuruluşuna cezai işlem yaptık. Bu konuda tüm eleştirileri saygıyla karşılıyoruz. İnsanımıza  refah sağlamak durumundayız. Kocaeli Sanayi Odamızı örnek çalışmalarından dolayı kutluyorum” dedi. 26’ıncı Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri Töreni’nde 5 dalda verilen ödüller sahiplerini buldu. Konuşmaların ardından Jüri Komisyonu Sözcüsü ve İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç tarafından ödül alan firmalar gerekçeleri ile birlikte açıklandı.

KOBİ TEŞVİK ÖDÜLÜ

BOEHLERIT SERT METAL VE TAKIM SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

BÜYÜK ÖLÇEKLİ İŞLETME KATEGORİSİ SEKTÖR ÖDÜLLERİ

GIDA SEKTÖRÜ ÇEVRE ÖDÜLÜ

AROMSA BESİN AROMA VE KATKI MADDELERİ A.Ş.

KİMYA SEKTÖRÜ ÇEVRE ÖDÜLÜ

TÜRK HENKEL KİMYA SAN. VE TİC. A.Ş.

KARMA SEKTÖR ÇEVRE ÖDÜLÜ

SIEMENS SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

OTOMOTİV SEKTÖRÜ ÇEVRE ÖDÜLÜ

TOYOTA OTOMOTİV SANAYİ TÜRKİYE A.Ş.

Yorumlar: 0

Mail adresiniz gösterilmeyecek. Zorunlu aranlar (*)

− 2 = 1