YEREL SEÇİM TAKVİMİ O TARİHTE BAŞLIYOR

YSK Başkanı Ahmet Yener, yerel seçimler için takvimin 1 Ocak’ta başlayacağını duyurdu. Yener ikinci turda katılım arttığı tek ilin Dersim olduğunu açıkladı.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, “Yerel seçimler için takvim 1 Ocak’ta başlıyor. Bizler 28 Mayıs 2023’te Cumhurbaşkanlığı ikinci turu bittikten sonra yerel seçim için hazırlıklarımıza başladık” açıkamasını yaptı. Yener ayrıca ikinci turda katılım arttığı tek ilin Dersim olduğunu açıkladı. Yener, 14 ve 28 Mayıs’ta yapılan seçimlere dair şu bilgileri verdi: “İkinci turda seçime katılımın arttığı tek il Tunceli oldu. Tunceli ilimizde birinci turda yüzde 87,36 katılım varken yüzde 87,47 ikinci turda katılım gerçekleşmiş olup, az bir miktar da olsa ikinci turda daha fazla katılım olmuştur. Gümüşhane’de ise birinci turda 82,97, ikinci turda yüzde 81,02 katılım gerçekleşmiş olup düşüşün en az olduğu il de burasıdır. Birinci ve ikinci turda ise en fazla katılımın olduğumu ilimiz Düzce’dir.”

‘YEREL SEÇİM TAKVİMİ 1 OCAK’TA BAŞLIYOR’

Yener, 31 Mart 2024 tarihinde yapılması beklenen yerel seçim öncesinde YSK’de hazırlık sürecinin başladığını da aktararak, “Yerel seçimler için takvim 1 Ocak’ta başlıyor. Bizler 28 Mayıs 2023’te Cumhurbaşkanlığı ikinci turu bittikten sonra yerel seçim için hazırlıklarımıza başladık. Öncelikle yerel seçimlerle ilgili yasal değişikliklerin neler olduğu masaya yatırılıp, buna ilişkin kurumda yapmamız gereken düzenlemelerin neler olduğu ortaya çıkartılıp, buna göre genelgelerimizdeki ilgili düzenlemeleri yapmaya başlayacağız” dedi.

 

Yorumlar: 0

Mail adresiniz gösterilmeyecek. Zorunlu aranlar (*)

− 1 = 3