YALI EVLERİ’NDE İLK HİZMET BAŞLADI

 

 

Gölcük Belediyesi’nin  önemli projelerinin başında gelen Değirmendere Yalı Evleri hizmete girmeye başladı. İlk olarak Gölcük Belediyesi Değirmendere Tahsilat Bürosu, Nikah Memurluğu ve Özel Kalem Yalı Evlerindeki ofisine taşınmıştı, şimdide Değirmendere Kütüphanesi Yalı Evlerindeki yeni yerinde hizmet vermeye başladı. 

 

 

 

 

Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, KOÜ Rektör Yardımcısı Nilgün Fığlalı, KOÜ Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halis Aygün, Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yasin Kişioğlu, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emre Özel, Gölcük Belediyesi Genel Koordinatörü Nihat Abiş, Kent Konseyi Başkanı Metin Şentürk, Meclis Üyesi Nazım Usta, Kent Konseyi Genel Sekreteri Fatih Bayram, Milli Eğitim Şube Müdürleri Değirmendere Kütüphanesinin Yalı Evlerindeki yeni yerini ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı.

KÜTÜPHANEDE 13 000 BASILI 18 000 DİJİTAL ESER BULUNUYOR

Gölcük Belediyesi’nin önemli projelerinden biri olan Değirmendere Yalı Mahallesi Tarihi Evleri aslına uygun biçimde yenilenerek gün yüzüne çıkardı. Bu anlamda 12 tescilli binanın ve caminin restorasyon projeleri Kültür ve Tabiat varlıkları kurulunca onaylanış ve an itibariyle de proje bitme noktasına gelmiş durumda. Bu kapsamında Gölcük Belediyesi Değirmendere Kütüphaneside Yalı Evlerindeki yerine taşındı ve hizmet vermeye başladı. 13 000 basılı eser, 18 000 dijital eserle günümüzün gelişmiş kütüphanelerinin kullanmış olduğu teknolojik alt yapısı ile kurulan kütüphanede bireysel çalışma odaları, gurup çalışma odaları, okuma köşeleri ile vatandaşlara güzel vakit geçireceği bir alan oluşturuldu. İlerki günler de bölüm bölüm diğer birimlerinde hizmete başlayacağı duyuruldu.

100 YILLIK TARİHİ YENİDEN CANLANDIRIYORUZ

Daha önceden tarihi iki yalı evini dokusu bozmadan yapan ve büyük beğeni toplayan Değirmendere Yalı Evlerindeki çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş “Gölcük Tarih Koridoru Projemizin en önemli ayaklarından biri de Değirmendere’deki Yalı Evlerimiz. Yalı Mahallesi’ndeki 100 yıllık evleri aslına uygun şekliyle yeniden yapıyoruz. Bitmesini heyecanla beklediğimiz projede çalışmalar sona yaklaşmış durumda. Değirmendere’yi marka yapma yolunda bir adım atmış olmanın heyecanı içerisinde olmakla birlikte, Yalı Evleri projemizin bitimiyle Gölcük Tarih Koridoru Projesinin en önemli ayağını da tamamlamış olacağız. Başkan Ellibeş “Değirmendere Yalı Mahallesi’nde hayat bulacak olan projede cafeler, butik oteller, otantik bahçeler yer alacak ve bu proje sayesinde ilimize gelen turist sayısı da artacaktır. Yurtiçinden ve Yurtdışından insanlarımızın gelip burada ziyaretlerini yapabilecekleri ve istedikleri beklentileri karşılayabilecek alt yapıyı bulduklarını da zamanı geldiğinde hep birlikte göreceğiz.

SANATSAL ETKİNLİKLER BURADA YAPILACAK

Yalı Evleri Projemiz sadece Değirmendere’ye değil ilimize de önemli katkılar sağlayacak ve bir camimiz, bir butik otelimiz de olacak. Ahşap heykel, seramik müzelerimiz oluşturulacak. Yöresel ürünlerin pazarlanacağı yenilip, içileceği kafeler  olacak. Ayrıca  sanat etkinliklerinin yapılabileceği alanımız da bulunacak. Bahçe içerisinde Ahşap Heykel sempozyumunda çalışacak olan sanatçılarımız için alanlar ve amfi tiyatroda yerini alacak. Bu sayede mükemmel bir eser ortaya çıkacak. Bu çalışma safhası içerisinde emeklerini ve katkılarını esirgemeyen herkese teşekkür ediyoruz. Değirmendere’deki, bu bölgedeki vatandaşlarımıza şimdiden müjdelerimizi veriyoruz. Takriben önümüzdeki ay içinde bu proje bitmiş ve vatandaşımızın hizmetine tamamen girmiş olacak” diyerek sözlerini tamamladı.

 

 

 

 

 

Yorumlar: 0

Mail adresiniz gösterilmeyecek. Zorunlu aranlar (*)

+ 29 = 34