Uluslararası Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu Sona Erdi

Uluslararası Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu Sona Erdi

Bu yıl 26.sı yapılan Türkiye’nin en uzun soluklu tek ahşap heykel sempozyumu olma özelliğini taşıyan Gölcük Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi ve Gölcük Kent Konseyi işbirliğinde gerçekleşen Uluslararası Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu Değirmendere Çınarlık meydanında yapılan kapanış töreni ile sona erdi.

Kapanış programı ve ödül törenine Gölcük Kaymakamı Mustafa Irmak, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nigar Pösteki, Kocaeli Üniversitesi Heykel Bölüm Başkanı  Dr. Ceyhun Konak, Gölcük Belediye Başkan Yardımcısı Fikret Ormancıoğlu, Gölcük Belediyesi Kent Konseyi Başkanı Metin Şentürk, Kent Konseyi Yürütme Kurulu, sanatçılar Vadim Polin, Pedro Jordan, Rahman Chegeni, Sanem Tufan, Şahin Karataş, Şenol Bora ve sanatseverler katıldı. Gölcük Belediyesi Halk Oyunları ekibinin gösterileri ile başlayan Ahşap Heykel Sempozyumu kapanış töreni protokol konuşmaları ile devam etti

ÇOCUKLARIN VE HALKIN İLGİSİ HEP YANIMIZDA OLDU

Sempozyuma katılan Türk sanatçı Sanem Tufan konuşmasında “Öncelikle Gölcük halkına, Gölcük Belediyesi’ne ve Kocaeli Üniversitesine  çok teşekkür ediyoruz. Bizi ilgisiyle Gölcük halkı yalnız bırakmadı. Yıllardır bu sempozyumun sürüyor olmasının, kültürün olumlu gelişimin etkisini bizzat kendimiz yaşadık. Çocukların ve halkın ilgisi hep yanımızda oldu. Bu tarz etkinliklerin Türkiye’ye örnek olması gerektiğini düşünüyorum. Herkese teşekkür ediyorum.

İspanyol sanatçı Pedro Jordan konuşmasında “Bu sempozyumda bulunmaktan çok mutluyum. Yaptığımız heykeller ile insanlar çok ilgilendiler. Bizim işlerimizin ve kültürün ilerlemesi için bu tarz sempozyumlar çok önemli. Umarım yaptığımız işleri beğenirsiniz. Teşekkür ederim.

İNŞALLAH BU SEMPOZYUM UZUN YILLAR DEVAM EDER

Gölcük Kent Konseyi Başkanı Metin Şentürk konuşmasında “ 26. Uluslararası Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumunu tamamladık. Bu sempozyum sadece Gölcük için değil, Türkiye’ye mal olmuş bir sempozyum. Bir ülkenin gelişmişliği İnsan hakları, demokrasi, eğitim koşulları gibi faktörlerin yansıra sanatsal ve kültürel etkinlikler ile de ölçülür. Bu katkılarından dolayı yerli ve yabancı sanatçılarımıza, Üniversitemize ve Gölcük Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Çok güzel çalışmalar yapıldı. Kocaeli Üniversitemiz, Kent Konseyimiz, Belediyemiz, Kaymakamlığımızla birlikte çok güzel eserler kazandırıldı. İnşallah bu sempozyum uzun yıllar devam eder” dedi.

SEMPOZYUMA KATKI SUNMAKTAN GURUR DUYUYURUZ

Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. D. Nigar Pösteki, “ Kocaeli Üniversitesi ve Gölcük Belediyesi’nin birlikte yürütmüş oldukları Gölcük Vizyon 2023 projesi kapsamında yıllardır sürdürdüğümüz ve bu 26. sını sona erdirmek üzere olduğumuz, Değirmendere halkı ile sanatı buluşturduğumuza inandığımız bu güzel günde hepinize çok teşekkür ediyorum. Özellikle ilkel çağlardan beri duygu ve düşüncelerini çeşitli yüzeylere yansıtan insanoğlunun her malzemeyi sanat haline getirebileceğini gösteren böyle güzel bir sempozyumun sonuna geldik. Güzel Sanatlar Fakültesi heykel bölümü olarak verdiğimiz katkıdan büyük gurur duyuyoruz ve hem üniversitemize Rektörlüğümüze hem Belediye başkanımıza sanata ve sanatçıya verdikleri değer için teşekkür ediyoruz” dedi.

TÜRKİYE’NİN EN UZUN SOLUKLU SANATSAL FAALİYETİ

Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, “Bu yıl 26. Uluslararası Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumunu tamamlamış bulunuyoruz.  Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu 26 yıldır devam eden Türkiye’nin en uzun soluklu sanatsal faaliyeti. Bu heykel sempozyumunu diğer sempozyumlardan ayıran bir diğer özellikte sanatçılarımızın çalışmalarını özellikle hemşerilerimizin yoğun olarak bulunduğu, halka açık bir alanda gerçekleştirmeleri. Dolayısı ile sanatla, sanatçıyla kent insanını buluşturmuş oluyoruz. Sanatın hayatının içerisinde olmasını sağladığını görüyoruz. Sanatçılarımıza iki hafta önce teslim edilen o tomrukların içerisinde tavşanı, Köpeği kendileri gördüler ve tomruğun içerisinden onu müşahhas ( soyuttan somut ) hale getirdiler. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. İnşallah bu sempozyumumuzun daha uzun yıllar sürmesini diliyorum. Seneye bu etkinlikte tekrar buluşmak üzere herkese sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

GÖLCÜK HER ALANDA ÖNCÜ BİR İLÇE

Gölcük Kaymakamı Mustafa Irmak, “ Her alanda olduğu gibi sanatsal ve kültürel etkinlikler anlamında da Gölcük kendini ispatlamış. Gölcük insanına yakışır bir şekilde bu alanda da en güzel eserleri ortaya koymuş güzel ve büyük bir ilçe. Ben bu açıdan başta belediye başkanımızı, sivil toplum kuruluşlarımızı bu konuda her türlü desteği veren üniversitemizi, değerli sanatçılarımızı tebrik ediyorum. Gölcük’ümüzü bu güzel eserler ile buluşturdukları için teşekkür ediyorum. Bu tür çalışmaların devamını diliyorum.” dedi.

PLAKET VE FOTOĞRAF TAKDİMİ OLDU

 Konuşmaların ardından, yaklaşık iki hafta boyunca Değirmendere Çınarlık Meydanı’nda çalışan üçü yabancı 6 heykel sanatçıya protokol üyeleri tarafından plaket takdiminde bulunuldu. Ayrıca Gölcük Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği tarafından, sanatçıların çalışma anında çekilen fotoğraflarından oluşan hediyelerini fotoğraflarını çeken fotoğrafçılar ve GFSD Başkanı İsmail İkiz tarafından takdim edildi. Yapılan ağaç heykeller kapanış etkinliğinde protokol tarafından incelendi, yeni yerlerinde vatandaşların beğenisine sunuldu. Toplu fotoğraf çekimi ile program son buldu

 

Yorumlar: 0

Mail adresiniz gösterilmeyecek. Zorunlu aranlar (*)

74 + = 83