ÜLKÜCÜLERDEN ÖNEMLİ KONFERANS

Ülkü Ocakları Kocaeli İl Başkanlığı, Abdullah Buğra Koçlar Eğitim Konferansları kapsamında “Çocuk İstismarı ve Çocuk Hakları’’ konulu konferans düzenledi. Konferansa katılım yoğun olurken, Gölcük İlçe Başkanlığı da Tuncay Cabar ile birlikte tam kadro katılım sağladı.  

Çocuk İstismarı ve Çocuk Hakları nedeniyle bilgilendirme konferansına Aile,Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürü  Bekir Yümnü de konuşmacı olarak katılım sağladı.Konferansın Açılış Konuşmasını Yapan Ülkü Ocakları Kocaeli İl Başkanı Gökhan Özkara şu ifadeleri kullandı;

KIZLARINI OMUZLARINDA GEZDİRDİ

“Ülkü Ocakları olarak toplumumuzun başka  bir kanayan yarası olan Çocuk İstismarı  ve Çocuklarımızın Hakları  Konusunda bilgilenmek amacıyla bugün burada toplanmış bulunuyoruz.Hem Yüce İslam Dininde,Hemde Türk Milletinin yaşayış,gelenek Mersin Vip Escort ve Adetlerinde Çocukların yeri her zaman en üst mertebelerde olmuştur.İslam Dininde Çocuklarımızda Cennet Kokusu olduğu ve Bizlere Alemlerin Rabbi olan Allah’ın emanetleri olduğu söylenmiştir.Alemlere Rahmet Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed(s.a.v) cahiliye devrinde insanlar kız çocuklarını diri diri toprağa gömerken kızlarını omuzlarında gezdirmiştir.”

TÜRKİYE 3.SIRADA

“Bugün toplumumuza bakarsak işler terse gitmekte ve işler çığırından çıkmış bulunmaktadır. Ailelerimiz çocuklarını kimseye emanet edememekte,sokağa çıkaramamakta,gözleri hep yollarına bakmaktadır.Maalesef ki 2012’de yapılan bir araştırmaya göre Türkiye çocuk istismarında dünyada 3. Sıradadır. İstatistiklere göre 2008 ve 2012 yılları arasında çocuk istismarında büyük bir artış olmuştur.  2013-2014 İstatistiksel Raporlarına göre Avrupa’daki erken yaşta çocuk evliliği ve cinsel istismarın en çok yaşandığı ülke Türkiye. İnternette dolaşan uygunsuz fotoğraflara göre araştırma yapıldığında yüzde 77’si 9 yaş ve altı çocuklara ait. Çocukların yaşına bakıldığında henüz kendi fotoğraflarını böyle bir amaç için kullanma yaşına gelmediklerinden, bu durumu genellikle ebeveynlerinin yarattığı çok aşikardır. Adli Tıbbın 2001 verilerine göre cinsel istismara maruz kalan çocukların yaşa göre dağılımları incelendiğinde; %30’unun 2–5 yaş , %40’ının 6–10 yaş , %30’unun 11–17 yaş grubunda olduğu görülmekte. Cinsiyet çok büyük bir değişiklik göstermiyor. Ve tahmin edildiği üzere istismar edenlerin %96’si erkekler ve %80’i istismar ettiği çocuğun yakını.

YAPTIRIM GÜCÜ ARTTIRILMALI

Sonuç olarak geleceği kontrol edecek çocuklara fiziksel ya da duygusal açıdan saldırmak, onları küçük düşürmek bir nevi geleceğimizi yok etmektir. Bu durumun önüne geçebilmek için insanlar bilinçlendirilmeli, kuralların ve kanunların yaptırım gücü arttırılmalıdır. Toplumumuzun en büyük isteği olan idam bu suç için ceza haline getirilmeli  ve bu istek desteklenmelidir. Makamı veya gücü ne olursa olsun kimse bir kereden bir şey olmaz dememelidir.

PLAKET TAKDİM EDİLDİ

Çocuğun rızası vardı gibi gayet iğrençlik saçan kelimeler kullanmamalıdır.Uyarımız evlatlarımız ne olduğu belli olmayan Ensar v.b derneklere vakıflara gönderilmemelidir. Diyerek sözlerini tamamladı.Ülkü Ocakları Kocaeli İl Başkanından sonra söz alan Aile,Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Yümnü dinleyicilere İstismar,Çocuk Eğitimi ve Çocuk Hakları konusunda bilgiler verdi.Konuşmaların ardından  Ülkü Ocakları Kocaeli İl Başkanı Gökhan Özkara tarafından Bekir Yümnü’ye plaket takdim edilerek program sonlandırıldı.

Yorumlar: 0

Mail adresiniz gösterilmeyecek. Zorunlu aranlar (*)

49 − 44 =