STAJ MAĞDURLARI YASAL DÜZENLEME İSTİYOR VE YETKİLİLERE SESLENİYORLAR

 

 

Sosyal medya da grup kurarak bir araya gelen Staj Mağdurları sesini yetkililere duyurmaya çalışıyor. Yaptıkları basın açıklamasında isteklerini dile getiren Staj Mağdurları, devlet büyüklerinin bu feryatlarını duymalarını istediler.  

 

İşte o basın açıklaması;

 

Bilindiği üzere meslek liseleri, çıraklık eğitim okulları, sağlık meslek liseleri ve ticaret meslek liselerinde eğitim almış ve halen almakta olan geleceğimizin teminatı çocuklarımızın ve yine geçmişte adı geçen okullardan mezun olan bizlerin ilgili yasa gereği meslek bilgisini pekiştirmek, öğrenmek adına zorunlu staja tabi tutulduk.

 

Söz konusu staja başlama tarihinde ilk işe girişte sigorta girişlerimiz yapılmış olup o dönemlerde öğretmenlerimiz ilerde bu başlangıcın faydasını göreceksiniz demişlerdir. Fakat ilerleyen dönemlerde dönemin hükümetlerince çıkarılmış olan yasalar ile SSK giriş tarihlerimiz yatırılan primlerin sadece meslek hastalıkları, iş kazalarını karşılayacak kısa vadeli koldan yatırılması ve yaşımızın 18 yaş altı olmasından dolayı emeklilikte sigorta başlangıcına sayılması engellenmiştir.

 

Fakat bizler öğrencilik zamanımızda 18 yaş altı yani çocuk işçi genç işçi kapsamında olduğumuz halde sanayilerde, fabrika,atölye ve ilgili diğer işletmelerde hafta sonu tatilleri, yarı yıl tatilleri ve yaz tatillerinde fiili olarak çalışmış hem mesleğimizi öğrenmek, hemde ekonomiye katkıda bulunmak ve iş piyasasında istihdamın sağlanmasında önemli bir rol icra etmiş bulunmaktayız.

 

Vermiş ve halen vermekte olduğumuz bu emeklerimizin karşılığında yapılmış olan sigorta girişlerimizin emeklilik hesabında başlangıca sayılmasını talep etmekteyiz. Çünkü o dönemlerde düz liselerde eğitim alan arkadaşlarımız dışarıda günlerini gün edip, üniversite sınavlarına hazırlanırken bizler kademeli olarak azalan hem derslerimiz hemde ders saatlerinin yetersizliğinden dolayı üniversite sınavlarında birçoğumuzun başarı sağlayamamış ve eğitimlerimizi yarıda bırakmak zorunda kaldık.

 

31.05.2006 Yılı 5510 sayılı kanunun 41.maddesinde doktorlar ve avukatlar da zorunlu staj dönemi hiçbir fiili çalışmaya bağlı olmasa da staj günleri emeklilik hesabına dahil edilmektedir. Ayrıca geçmişten beri süregelen askerlik borçlanması, kadınlarda doğum borçlanması, yurt dışında öğrenci değişimi ile staj yapan öğrencilerin ve yine yurt dışında yaşayan ve staj yapanların staj başlangıçları Türkiye’de başlangıç esas alınmakla beraber bir diğer hususta yurt dışında yaşayan ev hanımları ülkemizde prim borçlanması yoluyla emekli olmalarının önünün açılması gibi bir çok uygulama bulunmaktadır.

 

İş bu halde hiç çalışması olmayan kişilere kanunen borçlanma imkanı verilirken fiili çalıştığı halde girişlerin sayılmaması eşitlik ve adalet ilkelerine aykırı bir durum hasıl olmakla birlikte bizler prim borçlanması hakkının sigortalı sigortasızlar yani biz staj sigortası mağdurlarına da tanınmasını talep etmekteyiz. 1987 yılında Turgut Özal hükümeti zamanında TBMM’den geçen bir yasayla isteyenlere çıraklık ve meslek lisesi staj süresini tıpkı askerlik borçlanması gibi borçlana bilmişlerdi. Bu hak yine verilmelidir. Zira, binlerce stajyer ve çırak o yılları borçlanıp primlerini kendi ceplerinden ödeyip, emeklilik başlangıcı saydırmak için can atıyoruz .Yapılacak olan prim borçlanması ile şu anki mevcut sayıları 1,5 milyonu bulan mağdur sayısının sorunu çözülmekle birlikte ödeyeceğimiz primlerle ülke bütçesine de gerekli katkıyı sağlamış olacağız.

 

Arz etmek istediğimiz bir diğer hususta borçlanma yoluyla staj başlangıçlarımız verildiği takdirde erken emeklilik yolunun açılacağı ve bütçenin aktüeryal dengesini bozacağımız algısı bulunmaktadır. Fakat unutulmamalıdır ki bizler çıkarılmış olan kanunlar ile hem staj sigortamızın sayılmaması hemde emeklilik yaşının kademeli yükselmesi ile ikinci bir mağduriyet yaşamaktayız. Şunu belirtmek isterim ki söz konusu bu hak tanınsa dahi bizler en erken 50’li yaşlarda emekliliğe hak kazanmaktayız. Hali hazırda emekliliğe hak kazanacak arkadaşlarımızın sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecek durumdadır.

 

Bir diğer hususta şu anki mevcut piyasada kalifiye eleman istihdamında yaşanan sorunlar bu hakkın tanınması ile çocuklarımızın meslek liselerine özendirilmesi, hem meslek sahibi olması hemde iş piyasası kalifiye eleman istihdamında katkıda bulunması açısından katkı sağlayacaktır görüşünde olduğumuzu belirtmek te fayda bulunmaktadır.

 

Bizler yani staj sigortası mağdurları muhalefet partilerinin de bu hususta vermiş oldukları desteği, yapmış oldukları kanun teklifi çalışmalarını yakından takip etmekle beraber bu konuyu sürekli gündem de tutmalarını saygı ve takdirle takip etmekteyiz. Fakat söz konusu bu hakkın tanınması hakkında şu an hükümet yetkililerimizin kulak tıkanması ve görmezden gelinmemizi ise büyük bir şaşkınlık ile izlemekteyiz.

 

Bizler bu sorunun çözülmesi noktasında hükümetimizin yetkililerinin sesimizi duymalarını ve sorunun en makul biçimde çözülmesini talep etmekteyiz.

 

özellikle de bu sorunun giderilmesi noktasında Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN beyefendiye sonuna kadar güvenmekteyiz.

 

Bizlerin elimizden alınan hakkımızı istemekten başka bir uğraş içerisinde değiliz. Ve bunu yaparken de hiçbir zaman vatan hainliği içinde olmadık. Bizleri lütfen vatan haini gibi suçlamalar yöneltmeyiniz. Herkes istediği partiye oy atar bu konu da özgürdür. Bizler 15 yıldır sesimizi hükümetimize duyuramadık. Bizim bu davamıza yardımcı olacak var mı? Tuzu kuru olanlar hariç şimdiden Staj Mağdurları adına teşekkür ederiz.

Yorumlar: 9

Mail adresiniz gösterilmeyecek. Zorunlu aranlar (*)

54 − = 49