KOCAELİ KAÇ YABANCIYI BARINDIRIYOR

İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından 18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü nedeniyle Sabancı Kültür Merkezi’nde “Kültürlerin Buluşma Noktası Türkiye” temalı etkinlik düzenlendi. Etkinlikte konuşan Vali Aksoy, ilimizde 9 bin 184 yabancının yaşadığını söyledi

SABANCI Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Kültürlerin Buluşma Noktası Türkiye” programa Vali Hüseyin Aksoy’un yanı sıra, Baro Başkanı Av. Bahar Gültekin Candemir, Vali Yardımcısı Dursun Balaban, İzmit Kaymakamı Şevket Cinbir, Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, İl Jandarma Komutanı Alb. Osman Aslan, İl Göç İdaresi Müdür Vekili Mehmet Erkoç, daire müdürleri, GEBKİM Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı, Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayhan Orhan, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

TÜRK MİLLETİ KUCAK AÇTI

Programda konuşan Vali Aksoy “Ülkeler arasındaki ekonomik farklılıklar, gelir düzeylerindeki adaletsizlikler ve birçok siyasi, ekonomik nedenler insanları bulundukları noktalardan farklı noktalara doğru göç etmek zorunda bırakıyor. Bu noktada özellikle son yıllarda da Türkiye olarak bu uluslararası göçe konu olan ülkelerin başında da ülkemiz geliyor. Dünyanın pek çok farklı bölgesinden insanlara ev sahipliği yapmakla birlikte özellikle son yıllarda komşumuz Suriye’de yaşanan olaylar nedeniyle ülkesini terk etmek zorunda kalan bir çok Suriyeli insanımıza da Türkiye Cumhuriyeti devleti ve Tük milleti kucak açmıştır” dedi.

ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ

5 milyonu aşan göçmene ev sahipliği yaptıklarını vurgulayan Vali Aksoy, “Geçici koruma kapsamında bulunan Suriyeliler var. Toplam sayı bugün itibariyle 55 bin 546’dır. Suriyeliler ağırlıklı olarak Darıca ve Gebze’de olmak üzere ilimiz genelinde yaşamlarını sürdürmektedir. Suriyeli insanlarımızın çocuklarından okul çağında olanların 9 bin 519’unu okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise ve hatta açık liseye alarak eğitimlerinin aksamaması yönünde yoğun bir gayret içerisinde çalışmalarımızı sürdürmeye devam ediyoruz. İlimizde 9 bin 184 ikamet izni bulunan yabancı yaşamaktadır.

TÜRKİYE SAHİPLENDİ

Bunların 1653’ü aile, 1023 öğrenci, 4674 kısa dönem, 751 uzun dönem, 56 insani ve 1027 kişide  çalışma izni alarak ilimizde ikamet etmektedir. Uluslararası koruma altında olan 275 yabancı Kocaeli’de yaşamaktadır. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Kocaeli’de de Kocaeli halkı dışardan gelen yabancılara ev sahipliği yapmakta, onlarla dostluk ve barış içerisinde yaşamlarını sürdürmeye devam etmektedirler. Hepimiz biliyoruz ki hiç kimse bir zorunluluk hissetmezse yaşadığı toprakları terk etmez. Terk etmek zorunda kalıyorsa mutlaka özel ve önemli bir nedeni vardır. Bugün onlara Türkiye kucak açtı ve sahiplendi. Onlarda ülkemize gelerek, çalışarak ülke ekonomisine katkı verecek birçok çalışma içerisinde yer aldılar” ifadelerini kullandı.

Yorumlar: 0

Mail adresiniz gösterilmeyecek. Zorunlu aranlar (*)

+ 38 = 39