“KENTSEL DÖNÜŞÜM RANT DOĞURUYOR”

 

 

17 Ağustos 1999 Gölcük Depremi’nin 19. yılı dolayısıyla açıklamada bulunan TBMM Başkanlık Divanı Katip üyesi ve CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Kocaeli’nin olası bir depremde en çok risk taşıyan kent olduğunu belirterek; “Kentsel dönüşüm rant doğurmaya devam ettiği sürece Kocaeli asla ve asla depreme hazır olamayacaktır” dedi.

 

 

 

 

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet; “Asrın felaketi olarak nitelendirilen 17 Ağustos 1999 Gölcük Depreminin 19. yılını geride bıraktığımız bu günlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı rahmetle anıyor, yakınlarını kaybedenlerin acısını paylaşıyor ve büyük sabırlar diliyorum” dedi.

5 BİNE YAKIN HASARLI BİNA VAR

Geçen 19 yılda acılar ve o acılara sebebiyet veren her şeyin unutulduğunu vurgulayan Milletvekili Hürriyet; “On binlerce insanın canına mal olan, yüz binlerce vatandaşımızı evsiz bırakan deprem gerçeği, üzerinden geçen 19 yılda artık anma programlarına dönüştü. Kandilli Rasathanesi olası depremin 7 şiddetinin üzerinde olacağını bas bas bağırırken, 1999 depreminin en büyük zararı verdiği yerlerden biri olan İzmit’te halen daha 5 bine yakın hasarlı bina bulunuyor. Deprem ‘Ben geliyorum’ derken, yerel yetkililerin yaptığı tek şey, kentin makyajını tazelemek oldu. Depremde molozların arasında kalarak hayatlarını kaybeden insanların arkasından çaresiz bir şekilde “Deprem Kocaeli’nin fıtratında var” diyebilecek yerel yöneticiler, insan hayatını ikinci plana atmaya devam ediyor” diye belirtti.

ÜZÜLMEMEK İÇİN BUGÜNDEN ÖNLEM ALINMALI

“İnsanlarımızın depremlere karşı daha dayanıklı evlerde oturması için planlanan kentsel dönüşüm rant doğurmaya devam ettiği sürece Kocaeli asla ve asla depreme hazır olamayacaktır” diyen Hürriyet; “Sonradan pişman olmamak için, bugünden önlem almalı ve Kocaeli’de hasarlı binalar sorunu artık kökten çözülmelidir. Aksi halde bundan sonra denebilecek tek şey; son pişmanlık neye yarar? Bu duygu ve düşüncelerle beraber; 17 Ağustos Gölcük Depremi’nde kaybettiğimiz insanlarımızı rahmetle anıyor, geride kalan ailelerine bir kez daha sabırlar diliyorum” diyerek açıklamasını tamamladı.

 

 

 

 

Yorumlar: 0

Mail adresiniz gösterilmeyecek. Zorunlu aranlar (*)

4 + 6 =