İşçiler kendini fabrikaya kapattı

Tüpraş’ta toplu iş sözleşmesinin masada bitmemesi üzerine işçiler kendini fabrikaya kapattı. Saat 24.00-08.00 vardiyası ile başlayan eylemde işçiler talepleri yerine gelene kadar mücadelelerini sürdüreceğini söyledi

Tüpraş’ta Ocak ayında başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde arabulucu sürecinde de sonuç çıkmayınca işçiler başlattıkları eylemleri büyüttü. İşçiler iş bırakma eylemlerini boyutunu değiştirdi ve bugün sabah saatinden itibaren fabrikadan çıkmama eylemi başlattı. İşçilerin ne zaman fabrikayı terk edeceği belli değil. İşçilerin eylemi üzerine fabrikanın çevresinde emniyet güçleri geniş güvenlik önlemleri aldı.

İŞVEREN ISRARCI

Tüpraş’ta Ocak ayında başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde Petrol-İş Sendikası ile işveren sendikası Kiplas ve Tüpraş işvereni arasında anlaşma sağlanmadı. Sözleşmeni yasal süreci içinde anlaşmayan taraflar arabulucu görüşmelerinde de anlaşmadı. İşveren sözleşmeyi 3 yıla çıkarma, vardiya sistemini değiştirme ve mazeret izinlerini düşürme ile ilgili ısrarından vazgeçmezken ücret teklifini de değiştirmedi. İşveren işçilere ilk 6 ay maaş zammı vermezken, sadece bir bürüt maaş tutarında ücret vermeyi teklif etti. Ayrıca ikinci 6 ay gerçekleşen 6 aylık enflasyon oranında zam vermeyi önerdi.

GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI

Sendika verilen teklifleri işçiye sundu ve işçi kabul etmedi. Bunun üzerine işçiler sendika ile birlikte karar alarak fabrikada çıkmama eylemini başlattı. Daha önce durdurulamayan bölümler dışında üretim yapmayan işçiler artık fabrikadan çıkmayacak. İşçilerin eylemlerini ne zaman sonlandıracağı belli olmazken, fabrika çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı. İşçiler, işverenin kendi taleplerine kulak vermesini ve sözleşmeyi masada bitirmesini istedi.

 

 

Yorumlar: 0

Mail adresiniz gösterilmeyecek. Zorunlu aranlar (*)

+ 4 = 7