Fırıncılar % 40’lık zam söylentisine tepki

Gölcük Fırıncılar Birlik Yönetimi  dün ekmeğe gelen zam konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Birlik Başkanı adına söz alan Murat Dağ, ekmek zammı konusunda piyasada oldukça bilgi kirliliği bulunduğunu, ekmeğe yüzde 40 değil, yüzde 5 zam geldiğini ifade etti.

Gölcük Fırıncılar Birliği Başkanı adına konuşma yapan Murat Dağ ve Birlik Yönetiminin ilçemizdeki bir Cafe’de gerçekleştirdiği toplantıda şu açıklamalar yapıldı: ‘Gölcük Fırıncılar Birliği yeni yönetimini oluşturdu. Bizler bugün bu toplantımızı ekmeğe gelen zam konusunda doğru bilgileri kamuoyuna açıklamak. Ekmeğe yüzde 40 zam geldiği bilgisi vatandaşları yanlış yönlendirdi. Şunu açıklamak istiyorum. 210 gram ekmek 1,25 liraydı. Şimdi 280 gram ekmek 1,75 liraya satılacak. Yani ekmeğin gramajı 70 gram arttırılırken, gelen zam oranı da yüzde 5’tir. Kamuoyunu kimse yanlış yönlendirmesin.

Yani ekmek zammı formülü şu şekilde oluştu; 210 gram ekmek : 1,25 TL, 1000 gram ekmek 5,95 TL

Yeni tarifede; 280 gram ekmek: 1,75 TL, 1000 gram ekmek: 6,25 TL

Kilogram bazındaki ekmek fiyatındaki değişiklik; 6,25 TL / 5,95 TL = Yüzde 5

Yani ekmeğe gelen zam yüzde 40 değil, yüzde 5’tir.

Dağ, son olarak, ‘Bu zam aslında bizi tatmin etmeyen bir zam oldu. Halkın gözünde fırıncılar yüzde 40 zam aldı diye yanlış bir algı yaratılıyor. Aslında gramaja vurduğun zaman bizim aldığımız zam yüzde 5’e tekamül ediyor. 5 yıl sonra yapılan zam oranının bu olmadığını düşünüyoruz. Una her ay akaryakıta yapılan zam gibi her ay bir çuval un4 lşira zamlanıyor. İşçi maliyetleri ve giderlerin oranı ortada iken bu zam oranı biz fırıncıları tatmin etmedi. Bu durumu kamuoyunun dikkatine sunuyoruz” diye konuştu.

Yorumlar: 0

Mail adresiniz gösterilmeyecek. Zorunlu aranlar (*)

4 + 3 =