ESKİŞEHİRLİLER’DEN ÇOCUK İSTİSMARLARINA TEPKİ!

 

 

Gölcük Eskişehirliler Dernek Başkanı Bülent Denlikol, çocuk istismarları konusunda anlamlı bir basın açıklaması yaptı ve tepkisini dile getirdi. Denlikol açıklamasında, “Çocuklara yönelik yaşanan cinsel fiziksel zihinsel ve duygusal istismarın karşısında olduğumuzu ve olacağımızı mağdurların yanında olacağımızı ve bu konuda yapılacak her çalışmada yer alacağımızı kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz” dedi.

 

 

 

 

Gölcük Eskişehirliler Dernek Başkanı Bülent Denlikol, çocuk istismarları konusunda anlamlı bir basın açıklaması yaptı ve tepkisini dile getirdi. Denlikol açıklamasında şunları söyledi: “Çocukluk; Hepimizin bir dönem olarak yaşadığı ve sadece doğum ile yetişkinlik arasındaki bir dönem olmasının ötesinde bir anlama sahiptir. Çocukluk dönemindeki yaşantılar bireyin ileriki yaşlardaki yaşantısını büyük ölçüde etkilemektedir. Her türlü risklere karşı savunmasız durumda bulunan çocukların korunması, sağlıklı olarak büyümeleri, kız ve erkek ayrımı yapılmadan eğitim almaları günümüz toplumlarının en önemli sorunlarından biri olmuştur.

 

Bu risklerden biri olan çocuk istismarı; Çocuklara yönelik bir yetişkin, grup, toplum, devlet veya başka bir çocuk tarafından, bedensel, duygusal, zihinsel ve sosyal gelişimini olumsuz etkileyecek kasıtlı bir davranış bir uygulama olarak tanımlanmaktadır. Öyle ki çocuklardaki ruhsal, zihinsel ve bedensel hastalıkların ve ölümlerin en önemli sebeplerinden biri olarak ortaya çıkmaktadır. İstismara uğrayan çocuklar genellikle korkutulur ve sindirilir. Bundan dolayı birçok çocuk sesini çıkarmaz ve yaşadıklarını gizler. Bununla birlikte gelenekler örfler, feodal ilişkiler, ekonomik ilişkiler, toplumsal statülerin de baskısıyla birçok olay açığa çıkarılmadan üzeri örtülür. Bu durum istismarın toplumdaki devamını sağlar.

 

Unutulmamalıdır ki istismar sadece cinsel istismar değildir.

-Bir çocuğa şiddet uygulamak istismardır.

-Bir çocuğu haklarından mahrum etmek eğitimden alıkoymak istismardır.

-Bir çocuğu çalıştırmak, ekonomik çıkar elde etmek istismardır.

– Bir çocuğu anadilinden uzaklaştırmak, kültüründen uzaklaştırmak istismardır

Çocuk yaşta evlendirmek istismardır.

Türkiye de çocuk istismarı son 5 yılda %400 oranında artmıştır.

 

Gölcük Eskişehirliler Derneği olarak; Çocuklara yönelik yaşanan cinsel fiziksel zihinsel ve duygusal istismarın karşısında olduğumuzu ve olacağımızı mağdurların yanında olacağımızı ve bu konuda yapılacak her çalışmada yer alacağımızı kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz” dedi.

 

 

Yorumlar: 0

Mail adresiniz gösterilmeyecek. Zorunlu aranlar (*)

49 − 41 =