ZİRAAT BANKASI GÖLCÜK ŞUBESİ’NDEN İLÇE HALKINA ÖNEMLİ DUYURU

 

 

 

 

 

 

T.C BAŞBAKANLIK HAZİNE MÜŞTEŞARLIĞI ALTIN TAHVİLİ/ALTINA DAYALI KİRA SERTİFİKASI İHRACI

Hazine Müsteşarlığının başlattığı Altın Tahvili Altına Dayalı Kira Sertifikası İhracında aracı tek banka olan Ziraat Bankası Gölcük Şubesi Yöneticisi Volkan ÇELİK, 1. si İlçemizde 26-27 Ekim 2017 tarihleri arasında yapılan ve 2.si 16-20.04.2018 tarihleri arasında yapılacak talep toplama işlemleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Talep toplama süreci kapsamında sadece 22 ve 24 ayar altınlar kabul edilebilecek. Vade süresi ise 2 yıl olarak açıklandı

İHRACA ARACI TEK BANKA ZİRAAT BANKASI

Ziraat Bankası Gölcük Şube Yöneticisi Volkan ÇELİK  “Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikasının T.C Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı ve Hazine Müsteşarlığı Varlık Kiralama A.Ş tarafından ihracı gerçekleştirilen ve fiziki altını olan vatandaşların yastık altında bulunan tahmini 2 bin 200 ton altının(100 milyar ABD Doları) ekonomiye kazandırılması ve ülke rezervlerinin güçlendirilmesi amacıyla gelir elde etmelerini sağlayan yatırım aracı olduğunu belirtti. Hazine Müsteşarlığı, faiz getirisi elde etmek istemeyen yatırımcılar için 2012 yılından itibaren kira sertifikaları ihraç ediyor. Altın Tahvili Altına Dayalı Kira Sertifikası; sertifika sahiplerine, gayrimenkulün kiralanmasından elde edilen kira gelirini, payları oranında dağıtıyor. Bu sertifikada kira geliri kira sözleşmesi uyarınca altın fiyatına endeksli olarak belirleniyor. Yatırımcısına altın fiyatına endeksli Türk Lirası cinsi gelir sağlıyor” şeklinde konuştu.

 

Ziraat Bankası’nın ihraca aracı tek banka olarak belirlendiğini söyleyen Çelik, “Altın Tahvili Altına Dayalı Kira Sertifikası için talep toplama döneminde sadece Külçe Altınlar Cumhuriyet/Darphane (Çeyrek, Yarım, Tam, Ata lira) Bilezik vb 22 ve 24 ayar altınlar kabul edilecek. Bu aşamada yatırımcılar herhangi bir kayba uğramayacak. Talep toplama dönemi boyunca yatırımcıların altınlarını bankaya teslim etmesi aşamasında ilgili görevlilerce yatırımcılara yazılı ve sözlü bilgilendirme yapılacak. Bu aşamada, yapılan incelemelerde getirilen altınların gerekli özellikleri taşımaması durumunda veya yıpranma, aşınma gibi durumların oluştuğu gözlendiğinde söz konusu altınlar görevliler tarafından kabul edilmeyecek. Altın Tahvili Altına Dayalı Kira Sertifikası yatırımcısına her 6 ayda bir TL cinsinden altın fiyatına endeksli faiz/kira getirisi ödeyecek. Getiri oranı yıllık yüzde 2,40 olup vade süresi ise 2 yıldır” dedi.

 

AVANTAJLARI NELERDİR

– “Devlet güvencesi imkanı bulunuyor.

-Yastık altında ya da banka kasalarında hiçbir getiri olmaksızın tutulan altınlara yıllık 2,40 ek getiri sağlayacak

-Vergi avantajı sağlayacak (Elde edilecek gelirden stopaj vergisi alınmayacak.)

-Yatırımcı vade sonunda, rafineri tarafından üretilen 1 kilogramlık 995-1000 saflıkta külçe altın veya darphane tarafından üretilen çeyreklik Cumhuriyet Ziynet Altını alma hakkında sahip olacak.

– Kabul edilebilecek altınlar için herhangi bir alt veya üst limit bulunmuyor.

Altın Tahvili Altına Dayalı Kira Sertifikasından sadece bireysel yatırımcılar yararlanabilecek. Kurumsal yatırımcılar ise yararlanamayacaktır

Vade (itfa) Tarihi: 2 yıl

Kupon/Kira (Getiri) 6 ayda bir

Nominal Tutar:1Gram=1000 adet

Şube Yöneticisi Volkan Çelik tüm Gölcük halkını 16-20 Nisan tarihlerin de talep toplama işlemlerinin yapılacağı kampanya hakkında daha detaylı bilgi almak için yatırımcıları şubeye davet ediyor.

 

Detaylı Bilgi için 412 01 85 -170-172-174

Özlem TAYSIM 0 533 166 39 64

Özlem ÖZKAN  0 534 520 47 16

Arif KORKMAZ 0533 166 47 78

Muhammet VURAL 0 533 166 47 84

Gülçin YAMAN  0 533 166 78 03

 

 

 

 

Yorumlar: 0

Mail adresiniz gösterilmeyecek. Zorunlu aranlar (*)

96 − = 90