Yıldırım “Alkış Karın Doyurmuyor”

Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Erdal Yıldırım ve yönetimi dün Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesinde basın açıklaması yaptı, Yıldırım “Alın terimizi, emeğimizi, gecemizi, gündüzümüzün hakkını hiçe sayılmasına “sessiz kalmayacağız” dedi.

Gölcük Necati çelik Devlet Hastanesindeki basın açıklamasına Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Erdal Yıldırım ve yönetimi, Türk Harb-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Korkut Gökbayrak ve yönetimi ile sağlık çalışanları basın açıklamasına katıldılar.

Basın açıklamasında Yıldırım şunları dile getirdi: “Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid 19 ile ülkemiz mart ayından bu yana mücadele etmekte, maalesef ki binlerce insanımızın vefat etmesine binlerce insanımızın da hastalanmasına neden olmuştur. Bizler sağlık personeli olarak bu pandemi sürecinde şüphesiz ki hayati önem taşıyan bir görev icra ediyoruz. Bugüne kadar sağlık çalışanları açısından zaten var olan bulaşıcı hastalık riski bu defa daha büyük bir risk haline gelmiş, bu süreçte yüzlerce arkadaşımız bu hastalığa yakalanmış ve maalesef birçok sağlık çalışanı arkadaşımız şehit olmuştur. Bu özverili çalışmaları sadece bugüne ait olmayan sağlık çalışanlarımız her daim büyük bir övgüyü de hak etmektedir. Nitekim bu övgü halkımızın ve devlet erkânının sağlık çalışanlarını alkışlaması ile de ortaya konmuştur.

ALKIŞ KARIN DOYURMUYOR !

Her insan gibi sağlık çalışanlarımızda evlerinin geçimi, çocuklarının rızkı için çalışmaktadır. Sağlık çalışanları olarak bizler evimize alnımızın teri ile kazandığımız helal ekmeğin götürülmesini önemsiyoruz. Aldığımız maaşın karşılığını kat be kat veriyoruz. Evimizden, çocuklarımızdan, sosyal hayatımızdan fedakârlık yaparak gece gündüz halkımızın sağlığı için çaba gösteriyoruz. Bugün yaşadığımız ağır iş yükü altında ezilme, bulaşıcı hastalık ile karşılaşma riski, ruhen ve bedenen yaşadığımız travmalar ve yıpranma dün ne ise, bugün de aynıdır. Sağlık çalışanları açısından dünün ve bugünün tek değişmeyeni emeklerinin karşılığını alamaması, uğradığı hak kayıpları, sağlık bürokrasisinin bu sorunlara kör ve ilgisiz olmasıdır. Yıllardır sağlık çalışanlarının kanayan yarası olan ek ödeme meselesinin adil bir çözüme kavuşması en temel çağrılarımızdan biri oldu. Bu sistemin artık yürümesinin, sağlık çalışanlarını tatmin etmesinin mümkün olmadığını söyledik, söylemeye de devam edeceğiz. Bu sistemin artık tamamen sonlandırılması, artık sağlık çalışanlarının onuruna yaraşır şekilde, biten-giden döner sermayenin yerine aylık maaşlarımızın yükseltilerek yeni bir sayfanın açılması Sağlık-Sen olarak olmazsa olmaz talebimizdir dedik, demeye de devam edeceğiz.

LÜTUF DEĞİL HAKKIMIZI İSTİYORUZ !

Meydanlara her çıktığımızda sağlık çalışanları için adım atılmasını beklediğimiz adımların bir lütuf olmadığını, tam tersi bunun bir hak teslimi olacağını ifade ettik. Yıllardır süregelen bir mağduriyet yaşıyoruz. Almamız gereken karşılık, ödenmesi gereken ek ödeme; ister yönetmelik kaynaklı deyin, ister başka bir gerekçe söyleyin ama ödenmiyor.  Sağlık çalışanları olarak adına ek ödeme dediğimiz, döner sermaye dediğimiz çürümüş bir sistemle karşı karşıyayız. Evet sistem çürümüştür. Zira yapılan her düzenleme yapılan her yama daha büyük sorunlar ortaya çıkarmaktadır.

BU SİSTEMİN ADALET ÜRETMESİ MÜMKÜN DEĞİL !

Kıymetli Sağlık Çalışanı Arkadaşlarım;

Bizler bu kadar çaba ve emeğimizin karşılığında hak ettiğimiz ücreti alamıyoruz. Sağlık çalışanları olarak adına ek ödeme dediğimiz, adına döner sermaye dediğimiz çürümüş bir sistemle karşı karşıyayız. Evet bu sistem çürümüştür. Bu sistemin sağlık çalışanlarını mutlu etmesi, bu sistemin hakkaniyet ve adalet üretmesi mümkün değildir. Ek ödeme yönetmeliği her değiştiğinde adalet gelecek diye açıklama yapılmasına rağmen sistem sürekli adaletsizlik üretmektedir. O yüzden diyoruz ki, ek ödeme sistemi bitmiş ve gitmiştir. Hiç kimsenin memnun olmadığı bir sistemi yürütmeye çalışmak doğru değildir. Artık feryat ediyoruz. Üç günlük alkış sesleri bizim feryadımızı bastıramaz. Üç günlük alkış ile evdeki çocuğumuzun karnını doyuramazsınız. Üç günlük alkış sesleri ile alın terimizin karşılığını veremezsiniz. Artık sağlık çalışanlarının insani ve mesleki onuruna yaraşır şekilde, biten-giden döner sermayenin yerine aylık maaşlarımızın yükseltilerek yeni bir sayfanın açılması olmazsa olmaz talebimizdir.

BIÇAK KEMİĞE DAYANDI !

Sağlık çalışanları açısından artık bıçak kemiğe dayanmıştır. Bizler artık her ay ne kadar yatacak endişesi taşıdığımız hiç bir sağlık çalışanının memnun olmadığı, bu köhnemiş ek ödeme düzeninden kurtulmak istiyoruz. İnsanca yaşayacağımız, alın terimizin karşılığının her ayın 15 inde maaş olarak ödendiği, aldığımız tüm ücretin emekliliğimize yansıdığı bir sistem istiyoruz. Canını dişine takarak gece gündüz çalışan sağlık çalışanlarımız bunu fazlası ile hak ediyor. Evet bizler takdiri hak ediyoruz. Ama takdir olarak alkış değil alın terimizin karşılığını istiyoruz.

Tüm sağlık çalışanlarımız için yeni, hakkaniyetli ve adaletli bir ücret sisteminin kurulması gerektiğini bir kez daha haykırıyoruz. Sağlık çalışanlarının onuruna yaraşır bir ücret düzenlemesi oluncaya kadar Sağlık-Sen Kocaeli Şubesi olarak eylemlerimize devam edeceğimizi kamuoyu ile buradan bir kez daha paylaşıyoruz” dedi. HABER: Stajyer Büşra ERDEMİR

Yorumlar: 0

Mail adresiniz gösterilmeyecek. Zorunlu aranlar (*)

34 + = 43