Yargıtaydan Kocaeli Barosuna Tepki

İzmir Barosu’nun yaptığı çağrının ardından 16 baro daha Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde 2 Eylül’de gerçekleştirilecek adli yıl açılış töreni için Yargıtay tarafından yapılan daveti reddetti. İzmir Barosu’nun çağrısına kulak veren İstanbul, Muğla, Antalya, Adana, Aydın, Van, Ordu, Bursa, Mersin, Şanlıurfa, Eskişehir, Balıkesir, Hatay, Düzce, Kocaeli ve Ankara da daveti kabul etmediklerini açıkladı. Türkiye Barolar Birliği (TBB) ise törene katılma kararı aldı.
Törenin Cumhurbaşkanlığı Küllüyesi’nde yapılacak olması nedeniyle daveti kabul etmediklerini belirten 17 baro, “Bu tören yargı mekanlarında yapılsaydı, koşa koşa gelirdik” açıklamasında bulundu.
Bu açıklamalar sonrası da 17 baronun yaptığı açıklamalara Yargıtay Başkanlığı’ndan tepki geldi. Yargıtaya yönelik haksız ve ölçüsüz eleştirilerilerin yapıldığı belirtilen açıklamada, “Adli yıl açılış davetiyeleri dolayısıyla Yargıtaya yönelik haksız ve ölçüsüz eleştirileri yapan bazı baroların, yakın geçmişte tüm dünyanın kabul ettiği insan hakları metinlerine dahi karşı çıkması, feraset düzeylerinin açık bir göstergesi olup, bu tür ithamların toplumun vicdanında karşılık bulmayacağı şüphesizdir.” denildi.
“BAROLARIN ÇOĞU DAVETİ KABUL ETTİ”
Yargıtay Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, adli yıl açılışlarının 2016-2017 yılından itibaren “Millet Kongre ve Kültür Merkezi”nde yapıldığı belirtildi. 2019-2020 Adli Yıl Açılış Töreni hazırlıkları kapsamında, yargının kurucu unsurlarından biri olan savunma mesleğine duyulan saygı ve gösterilen önemden dolayı tüm baro başkanlıklarına davetiye gönderildiği, ayrıca Türkiye Barolar Birliği Başkanı’nın da avukatlar adına konuşma yapmak üzere davet edildiğini belirterek, Türkiye Barolar Birliği Başkanı ile çoğunluk baro başkanlarının daveti kabul ettiklerini açıkladı.

Yorumlar: 0

Mail adresiniz gösterilmeyecek. Zorunlu aranlar (*)

31 − 21 =