SAMSUNLULAR’DAN ÇANAKKALE ŞEHİTLİĞİNE ZİYARET

 

 

Gölcük Samsunlar Derneği’nin de içinde bulunduğu Kocaeli Samsun Dernekleri Federasyonu Başkanı Reşat Akın ve yönetimi tarafından Çanakkale’ye gezi düzenledi. Gezi başarıyla geçerken, şehitlerimiz için dualar edildi, Çanakkale’nin tarihi yerleri tek tek gezildi.       

 

 

 

 

Gölcük Samsunlar Derneği’nin de içinde bulunan Kocaeli Samsun Dernekleri Federasyonu Başkanı Reşat Akın ve yönetimi tarafından Çanakkale’ye gezi düzenledi. Çanakkale Şehitlerimizi kabirlerini yerinde görmek ve Çanakkale ilini ziyareti için düzenlenen geziye, Sakarya Üniversitesi İnkılap Tarihi Kurucu Bölüm Başkanı Emin Sezer, Sakarya Üniversitesi İnkılap Tarihi Bölümü hocalarından Adem Arı ve Celal Bayar Üniversitesi Edebiyat Bölümü Öğretim Üyesi ve Tarih ve Çanakkale Saha Uzmanı Bünyamin Nami Tonka’nın nezaretinde gerçekleştirildi. Ziyarete federasyona bağlı  Samsun Sakarya İlk Adım Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Hasan Kargün, Kocaeli Samsunlular Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Kazım Ünal’da katıldı. Gezi başarıyla gerçerken, şehitlerimiz için dualar edildi, Çanakkale’nin tarihi yerleri tek tek gezildi.

VATAN TOPRAKLARINA SAHİP ÇIKMAK BİZLERE DÜŞMEKTEDİR

Şehitlik ziyareti hakkında Federasyon Başkanı Reşat Akın yaptığı açıklamada, “Çanakkale, İstiklal ve istikbalimiz konusundaki kararlılığımızın, iman gücünün, çok büyük fedakarlıklarla bir kez daha tüm Dünya’ya  teyit edildiği yerdir. Çanakkale zaferi ile milletimizin kalbinde yer eden Mustafa Kemal Atatürk’ün  Kurtuluş  Savaşı’nda  Anadolu insanının desteği ile Kurtuluş Savaşını başlatmıştır. Bu yönü ile baktığımız zaman Çanakkale Zaferi, Kurtuluş Savaşı’nın temellerinin atıldığı bir zaferdir. Atalarımızın canlarıyla ,kanlarıyla bizlere emanet ettiği vatan topraklarına sahip çıkmak ise bizlere düşmektedir. Millet şuurunun daha da geliştirilmesi için bu tür  kültürel gezilere önem vereceğiz” dedi.

ANITLIK İÇİN PROJE ORTAĞI OLUNACAK

Açıklamasına devam eden Akın, “Ziyaretimiz sırasında dikkatimizi çeken ve bizleri üzen ise ecdadımıza ait yerleri tespit edilmiş bir çok şehitliğin halen gün yüzüne çıkarılmadığı, yollarının, çevre düzenlemelerinin, anıtlarının veya kabirlerinin olmadığını gördük. Bu konuda milet olarak ecdadımıza karşı bir sorumluluğumuz olduğu bilincindeyiz. Federasyonumuza bağlı  Samsun Sakarya İlk Adım Eğitim ve Kültür Derneği’nin  Anafartalar Bölgesine  şehitlik yapılması projesine destek vererek proje ortağı olunmasına karar verdik. Küçük Anafarta Köyü’nden Mestan Tepe’ye giden yol üstünde ve İsmailoğlu Tepesi’nin kuzey bölgesine yapılacak olan bu  şehitlik  Türk-İslam geleneğine ve inancımız uygun bir şehitlik yapılması planlanmaktadır. Bu daha çok Balkanlarda bıraktığımız Evlad-ı Fatihan mezarları şeklinde olacak,baş ve ayak şahide  taşları şeklinde yapılacaktır. Ayrıca çevre düzenlemesi de yapılacaktır.Bu konuda girişimler yapmayı planlıyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

 

 

 

 

Yorumlar: 0

Mail adresiniz gösterilmeyecek. Zorunlu aranlar (*)

5 + = 11