MENOPOZ İLE İLGİLİ HER ŞEYİ ANLATTI

Özel Aile Konak Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Funda Ulay, 18 Ekim Dünya Menopoz Günü’nde menopoz ile ilgili önemli bilgiler aktardı. Ulay menopozun hastalık olmadığını söyledi ve ne gibi belirtileri olduğunu anlattı.

Özel Aile Konak Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Funda Ulay, 18 Ekim Dünya Menopoz Günü’nde menopoz ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

“MENOPOZ HASTALIK DEĞİLDİR”

Menopozun hastalık değil bir süreç olduğunu söyleyen Ulay, sözlerine şöyle devam etti; Adet dönemi kişi genç kızlığa adım attığında başlayan ve neredeyse ömür boyu süren bir süreçtir. Rahimde yer alan yumurtaların düzenli olarak vücuttan atılması amacı ile gerçekleşen bu süreç bir süre sonra tamamlanacak ve kişi adet göremez hale gelecektir. Bu duruma adı verilmektedir. Kişinin artık adet görmeyeceği ve anne olamayacağı anlamına da gelmektedir.

45 İLE 50 YAŞ ARALIĞINDA GÖRÜLÜYOR

Yumurtalıkların sona ermesi ile başlayan bu süreç 45 ile 50 yaş aralığındaki kadınlarda görülmektedir. Tabi ki yalnızca yaş alındığında ortaya çıkan bir durum değildir. Bazı kadınlarda erken menopoz denilen sorunlarda görülebilmektedir. Bu normal oranla çok daha büyük bir sorundur. Çünkü bu sebepten dolayı anne olamayan birçok genç kadın bulunmaktadır. Menopoz 30’lu yaşlarda gerçekleştiğinde erken menopoz kategorisine girmektedir. Bu durum genellikle genetik faktörlere bağlı olarak oluşmaktadır.

ATEŞ BASMASI VE PSİKOLOJİK SORUNLAR 

Kişinin annesinde ya da büyükannesinde erken gibi durumlar söz konusu ise kendisinde de bu tarz problemlerin görülmesi mümkündür. Normal sürecinde işleyen ve 40’lı yaşların sonuna doğru gerçekleşen menopoz dönemi de kadınlar için oldukça zorlayıcıdır. Ateş basması, psikolojik problemler ve daha birçok soruna yol açan döneminin sorunsuzca geçirilmesi için beslenme dahil bazı detaylara dikkat edilmeli ve gerektiğinde bir jinekoloğa başvurulmalıdır.

EN SIK GÖRÜLEN MENOPOZ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kadınların bu dönemde en sık karşılaştıkları menopoz belirtileri arasında;

* Adette düzensizlik

* Ateş basması

* İdrar yollarında ve vajina çevresinde hacim kaybı

* Kemik erimesi

* Kalp ve damar hastalıkları

MENOPOZ TEDAVİSİ

Menopoz dönemi doğal bir süreçtir ve yaşı gelen her kadın bunu yaşayacaktır. Fakat kişi yaşı erken olmasına rağmen belirtileri yaşıyorsa ve girdiğini düşünüyorsa mutlaka bir uzmana başvurmalı ve kesinlikle geç kalmamalıdır. Bu tarz erken durumlarında çeşitli ilaç tedavileri uygulanacak ve gerekli olan hormonlar düzenlenerek adet döngüsünün devam etmesi sağlanacaktır.

 

 

Yorumlar: 0

Mail adresiniz gösterilmeyecek. Zorunlu aranlar (*)

4 + 4 =