“KOCAELİ’DEKİ ARTIŞ TÜM TÜRKİYE İÇİN RİSKTİR”

“KOCAELİ’DEKİ ARTIŞ
TÜM TÜRKİYE İÇİN RİSKTİR”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “İstanbul, Bursa, Kocaeli’de ki artış elbette tüm Türkiye için risktir” dedi.
Yaklaşık 1 ay önce Türkiye genelinde yayılımcı bir durum vardı. 1 ay öncesine göre kıyasla yayılımın önünü kestik.
İstanbul, Bursa, Kocaeli, Denizli ve Kahramanmaraş’taki artış elbette tüm Türkiye için risktir.
Tedbirlere uymayan kişilere karşı denetim mekanizmaları var. Düğün, nikah gibi törenler kuralına uygun yapılması için takip ediliyor.
8 İLDE SON DURUM
Erzurum’da vaka ve poliklinik sayılarında bir ay öncesine göre yüzde 60 düşüş görüyoruz. Yatak doluluk oranımız yüzde 25. Yoğun bakım doluluk oranı yüzde 42.
Ağrı’da son 1 haftada vaka sayılarında yüzde 75 oranında Bingöl’de ise yarı yarıya düşüş görüldü.
Ardahan’da son dönemde geçen aya göre yarı yarıya oranda azalma yaşandı. Son 2 günde az da olsa bir artış görüyoruz.
Eylül’de sıkınılı günler yaşayan Erzincan’da vaka sayısı yüzde 65 oranında düştü.
Iğdır’da yatak doluluk oranı yüzde 50.
Tunceli’de yatak doluluk oranı yüzde 25.
Bu illerimizin tümünde vaka sayılarında azalma olduğunu belirtmek istiyorum. 60 yaş üstünün hastalığa yakalanma oranlarında bu illerimizde olumsuz bir tablo görüyoruz.
Erzurum’da son 1 ayda filyasyon ekip sayımızı 248’e çıkardık. Bingöl’de 63 filyasyon ekibimiz sahada görev yapıyor. Tunceli’de ise bu sayı 40.
1,500 yataklı Erzurum Şehir Hastanemizi tamamlayarak salgın başladığı dönemde hizmete aldık. Şehir hastanemizin salgın döneminde bölgemize çok büyük katkılar sağladığını gördük. Ağrı’da fizik tedavi hastanesi inşası devam ediyor.
“YÜZ YÜZE EĞİTİME  HIZLA GEÇMEKTEN YANAYIZ”
Yüz yüze eğitimle ilgili açılan sınıflarımız oldu ve bu dönemde özellikle bu konuyla ilgili bilim kurulumuzda bir iki MEB ekiiyle bilikte uzun süre çalışmış olduk. Okullarda alınması gereken tedbirler ve şüheli durumda nasıl davranılması gerektiği ile ilgili detaylı bir çalışma yapıldı. Bu dönemde okullarda vaka sayılarında bir artış olmadığını görüyoruz. Hatta diğer sınıflara göre kısmen düşüşlerin olduğunu da biliyoruz. Diğer açılan sınıflarda da aradan 2-3 haftanın geçmesiyle pozitif vakaların ne oranda görüldüğünü değerlendirmiş olacağız. Önümüzdeki dönemde yüz yüze eğitime hızla geçmekten yanayız.

Yorumlar: 0

Mail adresiniz gösterilmeyecek. Zorunlu aranlar (*)

81 − = 80