KARACAN´IN KATİL ZANLISI: TETİĞİ BEN ÇEKMEDİM

Lastik-İş’in Genel Başkanı Abdullah Karacan‘ın öldürülmesi ve 2 kişinin yaralanmasına ilişkin 1’i tutuklu 8 sanık hakim karşısına çıktı. Kimlik tespiti ve Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığınca düzenlenen iddianamenin özetinin okunmasının ardından sanıklara söz verildi.

SEDAT’LA GÖRÜŞMEK İSTEDİ

Tutuksuz sanık M.S. de savunmasında sendikanın Sakarya Şube Başkanı olduğunu söyledi. Karacan’ın bir cenazeye katılmak için fabrikaya geldiğini aktaran M.S, “Fabrikada buluşup cenazeye gidilecekti. Fabrikadaki durumları sordu, Sedat’ın konusunu söyledik. Sedat’la görüşmek istedi ve Sedat’ı çağırdık. Sedat geldi ve ‘evet sizi dinliyorum.’ dedi. Maktul de nazikçe oturmasını söyledi, neden böyle yaptığını sordu. Maktul konuşurken Sedat’ın telefonla oynadığını görünce ‘sen kayıt-mayıt yaparsın, o telefonla oynama cebine koy, karşında genel başkan var.’ dedi.

SUYU İÇTİKTEN SONRA ATEŞ ETTİ

Bunun üzerine Sedat bir anda ayağa kalkarak maktule karşı hamle yaptı. Sanık E.A, Sedat’ı  sakinleştirmeye çalışıyordu ve dışarı çıktılar. Bir süre sonra tekrar içeri girdiler, oturdular.” dedi. Sanık M.S, Karacan’ın sanık Uzunlar’a sakin olmasını söylediğini aktararak, “Sedat suyu içtikten sonra bir anda maktulün yanındaki silahı aldı, maktule karşı ateş etti. Osman ise Sedat’a doğru hamle yaparak silahı almak istedi. Bu sırada Ersoy da Sedat’ı tutarak silahı almaya çalışıyordu.

OSMAN’A DA ATEŞ ETTİ

Sedat Osman’a iki el ateş etti. Osman’ın yaralandığını ve düştüğünü gördüm. Sedat’a sakin ol dedim, bana da ateş etti, hafif yanma hissettim ancak sıcağı sıcağına anlayamadım ve kendimi dışarı attım. İçeri girdiğimde maktulün yaralandığını gördüm. Arbede esnasında arkadaşlarımız tarafından Sedat’a karşı bir darp olayı olmamıştır. Maktulün tabancasını aldığını ve Sedat’a doğrulttuğunu görmedim. Şikayetçiyim, davaya katılmak istiyorum.” ifadelerini kullandı.

SEBEBİNİ ÖĞRENMEK İSTEDİM

Katil zanlısı olarak kendini savunan Sedat Uzunlar şu ifadeleri kullandı: “2014 yılında fabrikada işe başladım. Kapanan yerin başka bir yer olmasına rağmen yerimin değiştirileceğini duydum ve sebebini öğrenmeye çalıştım. Sanık ifadelerinden sonra anladım ki genel başkanımızı doldurmuşlar. Olaydan 1 hafta önce gece saatlerinde sendika binasına gittiğim doğrudur ama kimseye karşı bir tehditte bulunmadım. Yer değişikliğinin sebebini öğrenmeye gittim ve normal konuştum. Sendika iş alımlarında, yer değişikliklerinde söz sahibidir.” dedi.

ÜZERİME ÇULLANDILAR

Sanık Uzunlar, olay günü Karacan’ın çağırması üzerine sendika binasına gittiğini belirterek, “Normal şekilde içeri girdim, selam verdim. Selam verir vermez Karacan silahı elinde olduğu halde ‘gel lan buraya’ dedi. Bunun üzerine ben geri çıktım ve işim olduğunu söyledim. Sanık O.B. ‘nereye gidiyorsun, biz de buradayız’ deyince güvendim ve içeri girdim. İçeri girince maktul telefonumun alınmasını, beni tutmalarını istedi. Bana yönelmeler oldu ve telefonum zorla alındı.” dedi. Karacan’ın “Bu işi neden karıştırıyorsun?” şeklinde söyleyince kendisinin de “ekmek meselesi” dediğini aktaran sanık Uzunlar, “Maktul, ‘senin ekmeğini ben veriyorum’ dedi ve yanıma yaklaşarak kafa attı. Diğerleri de üzerime çullandılar. Kendimi dışarı attım. Ancak beni sürükleyerek içeri soktular.

ELİMİ ÖP

Maktul ayakta olduğu halde silahıyla oynayarak ‘elimi öp, biat et’ demesi üzerine kimsenin elini öpmem dedim ve elindeki silaha doğru yöneldim. Maktulun silahlı elini tutunca sanıklar E.A. ve O.B. müdahale ettiler. O sırada silah sesleri geldi. Bu sırada silah benim elimde değildi, tetiği ben çekmedim. Maktulun eli boşalınca bana zarar vermesinler diye silahı aldım ve kaçmaya başladım.” dedi.

19 HAZİRAN’A ERTELENDİ

Tutuklu sanık Uzunlar’ın bu halinin devamına, tutuksuz 7 sanık hakkında yurt dışı çıkış yasağı şeklinde adli kontrol uygulanmasına, Lastik-İş’in avukatlarının katılma talebinin reddine, diğer katılma talebinin kabulüne karar veren mahkeme heyeti, dosyadaki eksik belgelerin tamamlanması için duruşmayı 19 Haziran’a erteledi.

Yorumlar: 0

Mail adresiniz gösterilmeyecek. Zorunlu aranlar (*)

71 − 68 =