Hizmet İş’ten kıdem tazminatı tepkisi

Hizmet İş’ten kıdem tazminatı tepkisi

 

HAK-İŞ Konfederasyonuna bağlı Hizmet-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy, kıdem tazminatıyla ile ilgili önemli bir basın açıklaması yaptı.

İdris Ersoy; Hazine ve Maliye bakanı Berat Albayrak’ın yapısal dönüşüm programı içinde açıkladığı Kıdem Tazminatı reformu konusunda HAK-İŞ Konfederasyonu ve Hizmet-İş Sendikası olarak “Kıdem tazminatı ile ilgili kazanılmış hakların kaybedilmesine neden olabilecek bir geri dönüşün asla kabul edilemeyeceğini ifade ediyoruz” dedi.

Kıdem tazminatının mevcut haliyle bile sorunlar yaşadığını ifade eden Ersoy; “Kıdem tazminatının ödemelerinde 30 gün hakkından vazgeçilmemelidir, öte yandan hak kayıplarını önlemek için kıdem tazminatı her türlü fesihte ve istifa da süre aranmadan ödenmelidir. Kıdem tazminatına tüm çalışanların erişimi sağlanmalı, bu erişim önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır.

Kıdem Tazminatı bugün tüm Dünya’da olduğu gibi Ülkemizde de çalışma yaşamının ayrılmaz bir parçasıdır. Buna bağlı olarak, ilgili yasalarda yapılacak değişiklerle kazanılmış haklara dokunulmadan, tüm işçilerin kıdem tazminatından yararlanması sağlanmalıdır. Unutmamak gerekir ki, Kıdem tazminatı bir yük değil, işçilerin kazanılmış hakkıdır” dedi

Yorumlar: 0

Mail adresiniz gösterilmeyecek. Zorunlu aranlar (*)

30 − = 26