GÖLCÜK BELEDİYESİ’NİN MERAKLA BEKLENEN PROJESİ 10 GÜN İÇİNDE AÇILIYOR  

 

 

 

Gölcük Belediyesi’nin son dönemde hayata geçirdiği önemli projelerden biri olan Değirmendere Yalı Evleri 10 içinde halkın hizmetine açılacak. 12 tane tescilli tarihe uygun inşa edilen evde, Yalı Evleri Konak Otel, Yalı Evleri Konak Sofrası, Yalı Evleri Kahve Konağı hizmet verecek, ayrıca  seramik ve ahşap heykel müzesi olacak.

 

 

 

 

Gölcükümüzün Tarihi Koridor başlangıcı konumundaki ” Yalı Evleri Restorasyonu” projesiyle bölgenin tarihsel dokusunu yeniden yaşatmayı hedefleyen ve hızla yürüyen çalışmalarını Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş de yakın bir hassasiyetle takip ediyor.

ELLİBEŞ VE ABİŞ İNCELEMELERDE BULUNDU

Gölcük Belediyesi’nin önemli projelerinden biri olan Değirmendere Yalı Mahallesi Tarihi Evleri aslına uygun biçimde yenilenerek gün yüzüne çıkartılıyor. Bu anlamda 12 tescilli binanın ve caminin restorasyon projeleri Kültür ve Tabiat varlıkları kurulunca onaylanmış tarihi binaların yapımı tamamlanmış durumda. Uzun süre hayalini kurulan ve 2 tanesi bitirilen Yalı Evleri Projesi’nin devamı da hayata geçiyor. Bu projenin bitirilmesiyle birlikte de Değirmendere’ye adeta çağ atlatacak, güzel ve tarihi bir mekan oluşturulmuş olacak. Bu anlamda projede tamamlanarak çok yakın zamanda vatandaşların hizmetine sunulacak.  Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş ve Gölcük Belediyesi Genel Koordinatörü Nihat Abiş son hazırlıkları kontrol etmek üzere Yalı Evlerinde incelemelerde bulundular.

 

“BAŞARIYLA TAMAMLADIK”

Daha önceden tarihi iki yalı evini dokusu bozmadan yapan ve büyük beğeni toplayan Değirmendere Yalı Evlerindeki çalışmaları yerinde inceleyen ve açıklamalarda bulunan Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş,” Tarih Koridoru Projesi çalışmaları başarıyla sürmekte. Tarih Koridoru projemizin en önemli aşamalarından biri olan Değirmendere Yalı Evleri projesi finale doğru gün saymakta ve çalışmalarımız tamamlanarak iç dizaynları yapılmaktadır. Değirmendere Yalı Mahallemizde uzun yıllar önce var olan yalı evlerimizi aslına uygun olarak yeniden imar ve inşa etmekteyiz. Hazırladığımız projemiz Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma kurumunca onaylandıktan sonra ihalesine çıktık ve başarıyla tamamladık.

YAZLI EVLERİNDE NELER OLACAK?

Bu kompleks içerisinde Yalı Evleri projesi içerisinde hem sanatsal etkinliklerin yapılabileceği altyapıyı oluşturuyoruz. Seramik müzemiz, ahşap heykel müzemiz gibi hemde konaklama anlamında bir butik misafirhanemiz söz konusu olacak. Restoranlarımız, kafelerimiz, yöresel ürünlerin satılacağı, pazarlanacağı iş yerlerimiz, amfi sahnemiz, sokağımız , çarşılarımızın bu şekliyle geçmişten kalan tarihi dokuyu günümüze yansıtmış olacağız. Hem Gölcükümüzden hem ilimizden hem de Türkiyemizden farklı bölgeden gelen insanların ziyaret edebileceği mekanları bu şekilde oluşturmuş bulunuyoruz. Allah nasip ederse Mayısın 10’unda gayri resmi açılışını yaparak vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Ben şimdiden hayırlı olsun diyorum” dedi.

 

 

 

 

 

 

Yorumlar: 0

Mail adresiniz gösterilmeyecek. Zorunlu aranlar (*)