EYT’DEN HÜKÜMETE ÇAĞRI

toyajans

Emeklilikte Yaşa Takılan (EYT) konusunda vatandaşların mağduriyeti devam ederken binlerce kişi sosyal medya üzerinden TBMM’nin tatile girmesinden hemen önce EYT yasasının çıkmasını talep etti ve “EYT yasa bekliyor, Meclis tatil olmasın!” dedi. Ayrıca Milletvekilleri’de vatandaşların talepleri üzerinden hükümete çağrıda bulundu…

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi ile Onbirinci Kalkınma Planının görüşmelerinin sona ermesinden sonra Cuma günü tatile gireceği belirtiliyor.

Ancak Meclisin tatile girmesinden önce Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) mağduriyetinin ortadan kaldırılmasını talep ediyorlar. EYT’li kişiler mağduriyetlerinin daha fazla uzamaması için hükümetçağrıda bulundu.

EYT Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Gönül Boran Özüpak ise geçtiğimiz akşam twitter hesabı üzerinden #EYTYasaBekliyorMeclisTatilOlmasın etiketi ile sosyal medyada eylem gerçekleştirdi.

Gönül Boran Özüpak EYT konusunda hükümete çağrıda bulundu ve;

“Geriye doğru aleyhte işleyen bir kanun nedeniyle dünyada örneği olmayan bir mücadeledir #EYT.

Tüm mağdurları kucaklayan, örnek olan, önderlik eden #EmeklilikteYaşaTakılanlar yasa bekliyor. EYT çıkmadan Meclis tatile girmesin….”dedi.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) hakkında çok sayıda CHP’li vekil ile bazı belediye başkanları da destek verirken CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar yaptığı açıklamasında;

“Sadece Meclis’te 1 saatte bu sorunu çözebiliriz. 700 bin EYT’nin yıllık maliyeti 18 milyar, 5 ayda faize 38 milyar ödendi.” dedi

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç açıklamasında ise;

“EYT’nin yasası çıkmadan nasıl tatile gideceksiniz? Mağduriyetlere çözüm bulunmadan Meclis tatil olmamalı. Önce millet, sonra tatil.” dedi.

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel verilen sözler üzerinden eleştiride bulundu ve;

“Verdiği söze rağmen adım atmayan bir siyasi parti ikna olursa, bu sorun saatler içinde çözülebilir.” dedi.

Ayrıca Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun da Twitter’dan yaptıkları paylaşımlarla EYT’lere destek verenler arasındaydı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer Meclisin tatile girmemesini talep etti ve;

“Meclis halkın sorunlarını çözmek için vardır, çalışmalıdır. 8 milyon işsiz varken Meclis niye tatile giriyor? EYT sorunu bu ülkenin gerçeğidir ve bir an önce Meclis eliyle bu sorun çözümlenmelidir.

EYT’lerin sorunları çözülmeden, 3600 ek gösterge çıkarılmadan, emeklilerin intibak yasası çıkarılmadan, taşeronda kalanlara kadro verilmeden, geçici ve mevsimlik işçilerin sorunları çözülmeden Meclis tatile girmesin.” dedi.

 

error
Yorumlar: 0

Mail adresiniz gösterilmeyecek. Zorunlu aranlar (*)

+ 70 = 76