Ecem Balcı davasında salon karıştı

Gölcük’te yaşadığı sırada annesinin sevgilisi Süleyman Kara tarafından öldürüldüğü iddia edilen Ecem Balcı cinayetinin duruşması bugün görüldü. Balcı’nın yakınları ve Sanık yakınları arasında tartışma çıktı. Ecem’in babası Gökhan Balcı Mahkeme Başkanı tarafından salondan atıldı

5 Ocak 2018 tarihinde evinden çıkan 17 yaşındaki Ecem Balcı’dan haber alınamamıştı. Ecem Balcı, aranırken genç kızın annesi Esra Ercömert intihar etmişti. 43 gün sonra ise talihsiz kızın cansız bedeni toprağa gömülü bir şekilde bulunmuştu. Yaşanan olaylar sonrasında Ecem Balcı’nın annesi Esra Ercömert’in imam nikahlı kocası cinayeti itiraf etmiş ve tutuklanmıştı. Ecem Balcı davasının 3’üncü duruşması Kocaeli Adliyesi’nde 7’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkemede önce tanıklar Sanık Süleyman Kara’nın ablası S.T, M.T ve Ecem’in anneannesi S.K dinlendi. Tanıkların dinlenmesinin ardından mahkeme başkanı sanık Süleyman Kara’ya söz verdi.

SALONUN KAPISI KIRILDI

Kara konuşmasında, “Ecem’in babası bendim. Onu hastalandığında hastaneye ben götürürdüm. Gökhan Balcı benim 23 yaşındaki çocuğumu tehdit etti. Ecem ölünce badem gözlü oldu” diyince. Ecem’in babası Gökhan Balcı, öfkeyle ayağa kalkarak, “Allah belanı versin. Çocuğumu öldürdün” dedi. Ardından mahkeme başkanı Gökhan Balcı’yı salondan attı ve hakim duruşmaya ara verdi.  Gökhan Balcı polisler tarafından salondan zorla çıkartılırken mahkeme salonunun kapısı kırıldı. Ara sonrası da salona kimse alınmadı. Bu esnada sanık yakınları ve Ecem Balcı’nın yakınları kapıda sözlü tartışma yaşayınca polisler araya girerek tarafları uzaklaştırdı.

11 HAZİRAN’A ERTELENDİ

Mahkeme başkanı, Gökhan Balcı hakkında suç duyurusunda bulunmasına, otopsi raporunun beklenmesine ve Süleyman Kara’nın tutukluk halinin devamına  karar vererek duruşmayı 11 Haziran’a erteledi.

“RAPORU BEKLİYORUZ”

Davanın ardından Adliye önünde açıklama yapan Avukat Aslıhan Şen, “Ecem Balcı davasının 4’üncü celsesi tamamlandı. Ecem 17 yaşında annesinin sevgilisi tarafından vahşice öldürülüp, çukur diye tabir edebileceğimiz bir bölgeye yarı çıplak bir vaziyette gömüldü. Sanık Ecem’i  nasıl öldürdüğünü, nasıl gömdüğünü, tüm detaylarına kadar anlatmıştı. Bugün de ifade değişikliği yapmıştır. Ecem’i kendisinin öldürmediğini söylemiştir. Duruşmaya baktığınız zaman sanık vekillerinin mahkemeyi oyalayıcı mahiyetteki talepleri reddedildi. Dosyada bir takım tanıkların dinlenmesi talep edilmiştir. Israrla uzatmaya yönelik talepler vardı. Bu talepler reddedildi. Adli tıp raporu gelmedi. Ecem’in istismara uğrayıp, uğramadığına dair bir rapor gelmedi. Bu rapor geldikten sonra yargılamaya son verilecek” dedi.

“ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ”

Avukat Aslıhhan Şen sözlerini, “Bu cinayetin normal bir çocuk yada kadın cinayeti olduğunu düşünmüyorum. Kesinlikle bu cinayette istismara yönelik bir şey olduğunu düşünüyorum. Duruşma esnasında olaylar çıktı. Karşı tarafın sataşmaları oldu. Süleyman Kara’nın alacağı cezadan artık kurtulamayacağını anladığı için burada aileye yönelik bir çeşitli saldırı yaptı. Biz elimizden geleni yapacağız. Tüm sanıkların da yardım ve yataklıktan ceza almasını sağlayacağız. Kimsenin şüphesi olmasın” ifadeleriyle sonlandırdı.

“İĞRENÇ İFADELERDE BULUNDULAR DAYANAMADIM”

Avukat’ın ardından söz alan Ecem Balcı’nın babası Gökhan Balcı, “Bugün kızım hakkında aşırı derecede iğrenç ifadelerde bulundular. Artık dayanamadım ve beni mahkeme salonundan dışarı çıkardılar. Diyorlar ki tehdit ediyormuşum. Ben o insanlarla aynı yerde oturuyorum. Öyle birşey olsa şimdiye kadar gereği yapılırdı. Ben kimseye hiçbir şey yapmadım. Adalete güvendiğimi her zaman söyledim, yine söylüyorum. Benim kızımı öldüren katil bu işten yırtamayacak. Bu işin sonunda ağırlaştırılmış müebbet cezasını alacak.  O kardeşleri de bunu görecekler. Bugün beni burada doldurdular dayanamadım. Mahkeme başkanından da özür diliyorum. Yapmamam gereken bir şey yaptım” diye konuştu.

“DAVANIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Balcı’nın ardından konuşan Kadın Meclisi Avukatı Ayşe Pınar Eren, “Meslektaşıma katılıyorum. Sanığın ilk ifadesine baktığınız zaman zaten birbiriyle örtüşen ifadeler olduğu görülüyor. Daha sonra ilk ifademiz yanlıştı dediler. Ancak yanlarında müdafii varken bu ifadeler alınmıştır. Soruşturma aşaması hukuka uygun bir şekilde devam ettirilmiştir. Kadın meclisleri olarak bu davanın ve tüm öldürülmüş kız kardeşlerimizin davalarının takipçisi olacağız” dedi.

“ADALET SAĞLANANA KADAR TAKİPÇİSİYİZ”

Avukat Ayşe Pınar Eren’in ardından konuşan İstanbul Kadın Meclisleri adına davayı takip eden Aşkın Koç, “Bugün Ecem Balcı için Kocaeli adliyesinde. Her gün  öldürülen kadın arkadaşlarımız için Türkiye’nin her yerinde sayısız adliyede bulunuyoruz. Kadınlar için adalet sağlanana kadar, kadınları öldürenler ağırlaştırılmış müebbet cezasıyla cezalandırılana kadar tüm kadınların davasının takipçisi olacağız” şeklinde konuştu.

..

Yorumlar: 0

Mail adresiniz gösterilmeyecek. Zorunlu aranlar (*)

15 + = 20