DİKKAT! DENETİMLER BAŞLAYACAK

Ticari araçlar iin zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık Cumartesi günü başlayacak. Kış lastği takmayan sürücüye 715 lra ceza keslecek. Ayrıca lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yerleşim birimine kadar gitmelerine denetimle görevli olanlar tarafından izin verilecek.

Kış lastiği uygulaması ile ilgili Kocaeli Valiliği tarafından yapılan açıklamada, “İlimiz sınırları içerisinde faaliyet gösteren yolcu ve eşya taşınmasında kullanılan ticari araçlarda da 01 Aralık 2018 – 1 Mart 2019 tarihleri arasında kış lastiği uygulaması yapılacaktır” denildi. Buna göre, kamyon, çekici, tanker, otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin, kamyonet, minibüs ve ticari otomobillerin tüm lastiklerinin; ayrıca seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerinin yerine takılacak lastiklerin de kış lastiği olması gerekmekte. Kış lastiği bulunmayan araçların lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yerleşim birimine kadar gitmelerine denetimle görevli olanlar tarafından izin verilecek.

PARA CEZASI UYGULANACAK

Trafik İdari Para Cezası karar tutanağının tebliği işletene yapılacağından, lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yerleşim birimine kadar gitmelerini temin etmek amacıyla araç sürücüsüne güzergâh ve yerleşim yeri bilgilerini de içeren izin belgesi verilecek. Ayrıca, izin verilen yerleşim yerinin adı trafik idari para cezası karar tutanağında da belirtilecek. Kış lastiği kullanması zorunlu olduğu halde kullanmayan işletenler için, 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 65/A maddesinde belirtilen para cezası uygulanacak. İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, trafik ekipleri ve belediyeler tarafından gerekli denetimler yapılacak, kurallara ve alınan kararlara aykırılıkların tespiti halinde yasal işlem uygulanacak.

Yorumlar: 0

Mail adresiniz gösterilmeyecek. Zorunlu aranlar (*)

+ 63 = 71