BÜYÜKŞEHİR ADAYI VALİ BEY Mİ OLUYOR?

Mart ayında yapılacak yerel seçimler öncesinde belediye başkan adaylarıyla ilgili tüm siyasi partilerdeki hareketlilik sürüyor. CHP ve MHP’de bazı belediye başkan adaylarının isimleri kamuoyuna açıklanırken, AK Parti’de ise resmi başvuru süresi bugün itibariyle tamamlanıyor. Pazar günü ise ilimizdeki partililer, görmek istedikleri belediye başkan adayı için temayülde oy kullanacak. 

SIR GİBİ SAKLANIYOR

Ancak temayül öncesinde genel merkez tarafından ‘Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak kimi görmek istersiniz?’ sorusu çıkarılmıştı. Bu da AK Parti’nin Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayının belli olduğunu açıkça belirtiyordu. Kamuoyundan sır gibi saklanan o adayın bugün ise kim olduğu ortaya çıktı. Genel merkez kaynaklarından elde edilen bilgilere göre; AK Parti’nin Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı Bilecik Valisi Tahir Büyükakın….

HAYIRLI OLSUN

Dünden bu yana telefonları susmadığı öğrenilen vali Büyükakın ise kendisine böyle bir bilginin iletilmediğini ifade etti. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önüne konulan isimler arasında olan Büyükakın için ‘Hayırlı olsun’ temennisinde bulunduğu öğrenildi. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adaylığıyla ilgili halengenel merkezde Zeki Aygün ile Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun da adı geçiyor. Fakat Erdoğan’ın kararını Büyükakın’dan yana kullandığı öne sürülüyor.

TAHİR BÜYÜKKAKIN KİMDİR?

1969 yılında Derince’de dünyaya gelen Tahir Büyükakın, Derince Turgut Reis İlkokulu, İzmit İmam Hatip Lisesi ve İzmit Endüstri Meslek Lisesi´nde ki eğitiminin ardından, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü´nden 1992 yılında mezun oldu. 1993 yılında Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü´nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlayan Tahir Büyükakın, Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını sırasıyla 1995 ve 2001 yıllarında İstanbul Üniversitesi´nde tamamladı. 2002 yılında Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü İktisat Politikası Anabilim Dalı Yrd. Doçent kadrosuna atandı. 2007 yılında bölüm başkan yardımcılığı görevine getirildi. ‘Makro iktisat’ bilim alanındaki çalışmaları ile doçent unvanını alan Büyükakın’ın ekonomik krizler ve istikrar politikaları alanında da çalışmaları bulunuyor. İyi derece de İngilizce bilen Büyükakın, evli ve 3 çocuk babasıdır. 13 Haziran 2017 tarih ve 2017/10458 sayılı Valiler Kararnamesi ile Bilecik Valisi olarak atandı.

Yorumlar: 0

Mail adresiniz gösterilmeyecek. Zorunlu aranlar (*)

+ 19 = 23