BU KONAKLARIN İÇİNDE SEVGİ VAR, DOSTLUK VAR, KAYNAŞMA VAR!

Başiskele Belediyesi’nin semt konakları vatandaşların büyük ilgisini çekiyor. Dostlukların arttığı, yan yana evlerde oturan komşuların birbirlerinin dertleri ile dertlendiği, sevinçleriyle mutlu olduğu, bir olduğu semt konaklarından kadın, çocuk, genç yaşlı herkes faydalanabiliyor. Ücretsiz hizmetler sunuluyor.

Mahalle halkının yaşam kalitesini ve sosyal hayatını renklendiren semt konakları her gün yeni kaynaşmalara, dostlukların perçinleşmesine, kardeş olma ve paylaşma duygularına tanıklık ediyor. Dostlukların arttığı, yan yana evlerde oturan komşuların birbirlerinin dertleri ile dertlendiği, sevinçleriyle mutlu olduğu, bir olduğu semt konaklarından kadın, çocuk, genç yaşlı herkes faydalanabiliyor. Öğrencilerinden ev hanımlarına ve emeklilere kadar herkes için ücretsiz hizmetler sunuluyor.

ÖRNEK KAYNAŞMA DAYANIŞMA

Başiskele Belediyesi’nin mahallelere yapımını tamamladığı semt konaklarında örnek kaynaşmalar ve dayanışmalar yaşanıyor. Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz’ın sosyal projelerinden biri olan Semt Konağı ve Sosyal Yaşam Merkezleri’nde vatandaşlar için hizmet birimleri yer alıyor. Eğitim odaları, kültürel etkinlikler, sağlık ocakları, muhtarlıklar gibi mahalle halkına hizmet veren birimlerde tek çatı altında toplanıyor.

KUR’AN-I KERİM KURSU DA VAR

Semt Konağı ve Sosyal Yaşam Merkezlerinde ücretsiz düzenlenen eğitim ve kurslarla, mahalle sakinleri birçok konuda bilgi ve beceri sahibi oluyor. Kur’an-ı Kerim okuma kursunun yanı sıra, geçmişte okuma yazma üzerine güzel hayaller kuran o dönemin gençleri, şimdinin anneleri ve büyük anneleri gidemedikleri okula olan özlemlerini semt konaklarında gideriyor, ilk heyecanla okuma yazma öğreniyorlar.

ÇOCUK SESLERİYLE NEŞELENİYOR

Komşuluk bilinciyle iyi günde, kötü günde birbirinin yanında olan bayanlar semt konağı ve sosyal yaşam merkezlerinde de bir araya gelerek el becerilerini, katıldıkları kurslarda geliştiriyor. Kendi aileleri için veya satışını yaparak aile bütçesine katkı sağlayacak el emeği göz nuru ürünler hazırlıyorlar.Öğrencilere ’de ev sahipliği yapan semt konakları okul çıkışlarında çocuk sesleriyle neşeleniyor. Okulda işledikleri derslerin ardından semt konaklarına gelen öğrenciler derslerin tekrarını yapıyor, zorlandıkları soruları kurs öğretmenlerinin desteği ile çözüyor, satranç oynuyor ve kitap okuyorlar.

GAZETELERİNİ OKUYOR, TV İZLİYORLAR

Psikolog ve diyetisyenin hazır bulunduğu semt konaklarında bu yönde hizmetlerde verilirken imece usulü ile yemekler yine birlikte yeniyor, çaylar yudumlanıyor.Mahallenin emeklileri içinde bir bölümün bulunduğu semt konaklarında emeklilerde gazetelerini okuyor, televizyon izliyor, hatta bilgisayardan faydalanarak faturalarını ödüyor. Görevli personelin ikramları eşliğinde çaylarını yudumluyorlar.

 

Yorumlar: 0

Mail adresiniz gösterilmeyecek. Zorunlu aranlar (*)

29 − = 19