Bilge Saral “Muhtarlık gönül işidir”

19 Ekim 2015 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Başbakanlık genelgesi ile her yılın 19 Ekim tarihi Muhtarlar Günü olarak kararlaştırılıp kabul edilmiştir dün Gölcük Anıt Park’ta çelenk töreni ile kutlandı.

Muhtarlar günü törenine Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, İlçe Emniyet Müdürü Zafer Güven, İlçe Jandarma Komutanı Mahir Sarıdağ, Kaymakamlık Daire müdürleri, siyasi parti Başkan ve yöneticileri sivil toplum kuruluş başkan ve yöneticileri ile Gölcük’teki mahalle ve köy muhtarları katıldılar.

Muhtarlar günü programında Gölcük Muhtarlar Derneği Başkanı Bilge Saral tarafından çelenk sunumu yapıldı, ardından istiklal marşı okundu, günün anısına konuşma yapan Gölcük Muhtarlar Derneği Başkanı Bilge Saral şunları dile getirdi Saral: “Sayın Kaymakamım, Sayın Belediye Başkanım, Başkan yardımcılarım, meclis üyelerim, değerli Daire Müdürlerim ve siyasi partilerimizin değerli başkan ve yöneticileri, sivil toplum örgütlerimizin sevgili başkanları ve üyeleri, çok kıymetli vefakar, cefakar yol arkadaşlarım muhtarlarım, gözümüz kulağımız değerli basınımız, bizi bu mutlu günümüzde yalnız bırakmayarak yanımızda olduğunuz için hepinize sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz.

19 Ekim 2015 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Başbakanlık genelgesi ile her yılın 19 Ekim tarihi Muhtarlar Günü olarak kararlaştırılıp kabul edilmiştir. Bu tarih 19 Ekim 1829’da 2. Mahmut dönemimde yayınlanan ve muhtarlık müessesinin temelini atan ferman göz önünde tutularak verilmiştir. Muhtarlar gününün kabul görmesi, tüm muhtarlarımızı onurlandırmış ve mutlu etmiştir. Muhtarlık, seçimle gelen, merkezi ve yerel yönetimlerin yardımcısı olan bir kuruluştur.

Muhtarlarımız demokrasinin beşiği değil ta kendisidir. Muhtarlarımız seçilmişlerin içinde mahallesi tarafından en demokratik seçimle seçilmiş kişilerdir. Bizzat yaşadıkları ve görev yaptıkları mahallelerinin her türlü sorununu ilgili yerlere aktarma ve takip etme görevini gerçekleştiren muhtarlarımız, vatandaşlarımızın hizmetle buluşturulması noktasında tüm resmi kurumların çalışma arkadaşıdır.

Son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmeler sonucunda muhtarlarımızın yükleri azalmış gibi görünse de, vatandaşa hizmet yolunda üstlendikleri misyon, önemini muhafaza etmektedir. Vatandaşın hastasında, cenazesinde, düğünün de kısacası sosyal yaşamın içinde, yanlarında olan muhtarlar, vatandaşın her türlü üzüntüde ve sevinçte kapısını gönül rahatlığıyla çaldığı makamdır.

Muhtarlık gönül işidir, gerekli ve vazgeçilmezdir, mesai saati diye bir kavramları bulunmamaktadır. 17 Ağustos Gölcük depreminde gece gündüz çalışan muhtarlarımız günümüzde de aynı fedakarlığı göstermektedir. Ülke ve dünya olarak görünmeyen bir düşmanla mücadele ettiğimiz günümüzde, bir sağlıkçı , bir güvenlik görevlisi gibi her gün kontrol görevi yaparak gerektiğinde evinden çıkamayan yaşlının, hastanın, izolasyondaki kişilerin alışveriş ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Ve yine bu dönemde işsiz kalmış, ihtiyaç sahiplerinin de tespitlerini yaparak gerekli birimlere yönlendiriyor ve ayrıca kurumların yardım dağıtımlarında da dağıtım ekiplerine yardım ediyorlar. Genellikle de bunu tek başlarına yapmaya çalışıyorlar. Gerçek anlamda bir cengaver gibi koşturuyorlar. Bazen bana ama başkan bunu da mı biz yapacağız diye şikayet etseler bile yollarına devam ediyorlar. Bu vesileyle birçok ilçeye bile örnek olacak şekilde çalışan muhtar arkadaşlarımı ayrı ayrı gönülden kutluyorum, onlarla mesai yaptığım için gurur duyuyorum.

Sorumluluğu çok olan muhtarlarımız ve muhtarlık müessesinin ihtiyaçları ve karşılaştıkları sorunların çözümlenmesi için her seferinde gündeme getirdiğimiz gibi günün şartlarına yaraşır muhtarlık kanununun ivedilikle çıkarılması gerekliliğini düşünüyor ve bekliyoruz.

Mülki amirimiz kaymakamlarımız biz muhtarların en büyük güvencesi ve destekçisidir. Bu anlamlı günümüz vesilesi ile Sayın Kaymakamımıza, dayanışma içinde hizmet ettiğimiz daire müdürleri ve ekiplerine de ayrıca teşekkür ediyoruz.

Muhtarlıklarımız belediyelerimizin desteği ile ayakta durmaktadır. Bu nedenle birçok konuda destek gördüğümüz Büyükşehir Belediyemize ve Gölcük Belediyemize ve yetkili birimlerine teşekkür ediyoruz.

Biz Muhtarlar bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da mahallemiz , köyümüz , ilimiz, ilçemiz ve vatanımız için gece gündüz , var gücümüzle hizmet etmeye devam ediyoruz , edeceğiz. Ülkemize hizmet için görevi başında şehit düşen ve ahirete göç eden muhtarlarımıza Allah’tan rahmet,  görevi bırakmış ve hayatta olan muhtarlarımıza da sağlıklı ömürler diliyoruz. Halen görevi başında olan tüm muhtarlarımızın ”19 Ekim Muhtarlar Gününü kutluyor” sağlık ve mutluluklar diliyorum. Bu anlamlı günümüzde yanımızda olduğunuz için de hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyor saygılarımızı ve sevgilerimizi sunuyoruz” dedi.

SEZER “SAĞLIKLARINI RİSKE ATAN MUHTARLARIMIZ KUTLUYORUM”

Bilge Saralın konuşmasından sonra Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer söz aldı Sezer konuşmasında şunları dile getirdi: “Bugün 19 Ekim muhtarlar günü sözü öncelikle muhtarlarımın gününü kutlayarak başlıyorum, muhtarlarımız demokrasinin özellikle doğrudan demokrasinin en somut göstergesidir, kendi bulundukları mahallelerinde komşuları tarafından tanınan kişilerin seçilmesiyle göreve gelen muhtarlarımızdır, mahallelerde kişilerle en yakın temasta bulunan güvenilen kişilerdir, bir yandan merkezi hükümetin görevlerini yerine getirdikleri gibi bir yandan da seçimle iş başına gelerek yerel idarenin hizmetini yerine getirmektedirler, ben Gölcük Belediyesi olarak tüm saygı değer muhtarlarımın teşekkürlerimi arz ederim yaşamış olduğumuz pandemi sürecinde kendi sağlıklarını riske atarak gecelerini gündüzlerini bir birine katarak çalışmışlar sadece sağlıkla ifa etmemişler sosyal hizmetlerini de yerine getirmek için büyük bir gayretle yerine getirmişlerdir, dünden bugüne memleketimizde görev yapan tüm muhtarlarımızdan ahirete ithal edenlere Allahtan rahmet diliyorum saygı değer muhtarlarımıza hayırlı görevler diliyor muhtarlar gününü kutluyorum” dedi.

KARABULUT “MUHTARLARIMIZ ÖZVERİLİ ÇALIŞTILAR”

Başkan Yıldırım Sezer’in konuşmasından sonra Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut söz aldı Karabulut konuşmasında şunları dile getirdi: “Öncelikle 19 Ekim Muhtarlar gününüzü kutluyor hepinizi sevgi saygıyla selamlıyorum, muhtarlık müessesi bizim yönetim sistemimizde iki yönü olan kurumsal yapıdır, bir yönüyle halkın temsilcisi, seçilmiş bir birey, diğer yönüyle de devletin temsilcisi uygulamaları gerçekleştiren mecraatları hayata kazandıran bir kurumun temsilcisidir, vatandaşlar devletimize ulaştırmak istedikleri zaman muhtarımıza gelirler, devletimiz vatandaşımıza ulaşmak istediğinde ise devletimiz de muhtara gider, bu iki yönlü çalışma üsülü muhtarlarımızı sorumluluklarını ve yükümlülüklerini arttırmaktadır, ciddi anlamda sorumluluk isteyen özveri isteyen bir kurumdur, çok kıymetli muhtarlarımız ile ayda bir kez bşir araya geliyoruz, bu pandemi sürecinde de kendileriyle mahallelerindeki vatandaşlarının sorunları hakkında sorunları için alışverişinde bulunuyoruz, muhtarlarımız bu pademi sürecinde mahallelerindeki vatandaşların sorunları ve ihtiyaçları konusunda da ciddi bir şekilde  çalışmalar yapmışlardır, bir çok dairemiz bünyesinde oluşturduğumuz kurum kurul ve diğer organizasyonlarda muhtarlarımıza hep aktif görev almışlardır, biliyorsunuz pandemi sürecinde vatandaşlarımızın özellikle 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını temini ve giderilmesi noktasında vefa sosyal destek gurupları oluşturduk, bu gurupların içerisinde bir çok kamu görevlisi bulunmasına rağmen çekirdek yapıya çok kıymetli muhtarlarımızı oluşturdu her mahallemizde muhtarımızın da içerisinde bulunduğu vefa sosyal timleri içerisinde görev aldılar, muhtarlarımız  timlerin içerisinde görev alarak ne kadar özverili bir şekilde çalıştıklarınız gördük kendi sağlıklarını riske atmalarına rağmen halkının ihtiyaçlarını karşılamak için vefa sosyal timlerinde görev yaptılar kendilerine bir kez daha ayrı ayrı teşekkür ediyor günlerini bir kez daha kutluyorum” dedi.

Anıt parkta düzenlenen 19 Ekim Muhtarlar günü töreninde konuşmaların ardından günün anısına Gölcük Merkez Mahalle Muhtarı Melahat Gökdemir’in şiir okumasında sonra Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın 19 Ekim muhtarlar günü kutlama hediyesi dağıtımı gerçekleştirildi.

 

Yorumlar: 0

Mail adresiniz gösterilmeyecek. Zorunlu aranlar (*)

77 − = 69