Belediye personeline Corona virüsü bilgilendirmesi

Başiskele Belediyesi, hizmet içi eğitimler kapsamında belediye personeline yönelik “Gribal Enfeksiyonlar ve Koronavirüsü” konulu sağlık semineri düzenledi.

Başiskele Belediyesi iş yeri hekimi Dr. Halit Eyüpler tarafından Başiskele Belediyesi Hizmet Binası’nda verilen sağlık eğitimine belediye personelleri katıldı. Dr. Halit Eyüpler, kış aylarında artış gösteren gribal enfeksiyonlar ve Çin’de 2019 yılı sonunda başlayarak bir çok ülkeyi etkisi altına alan ölümcül bir virüs olan Corona virüsü hakkında önemli bilgiler verdi.

HİJYEN VE SAĞLIKLI BESLENME

Kış mevsiminde insan vücudunun hastalıklar karşısında savunmasız kalıp, bağışıklık sisteminin zayıfladığını söyleyen Dr. Eyüpler, bu zamanlarda en sık görülen rahatsızlıklardan biri olan gripten korunmanın yolunun kişisel hijyene ve sağlıklı beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı. Dr. Halit Eyüpler, “Gribal enfeksiyonlara karşı ilk yapılması gereken vücut direncini artırmaktır. Gribal vakalarda öncelikle yapılması gereken koruyucu hekimlik yani hasta olmadan önce önlem almaktır. Hasta kişilerden uzak durmaya çalışmak, ellerimizi sık sık uygun şekilde yıkamak, beslenmeye dikkat etmek, yeterli miktarda C vitamini almak gerekir.” dedi.

BİLGİ KİRLİLİĞİ

Dünyayı alarma geçiren Corona virüsü ile ilgili de belediye personeline önemli bilgiler veren Dr. Eyüpler, kişisel hijyen uyarısı yaparak özellikle el yıkamanın bulaşıcı hastalıklarda çok önemli olduğunu kaydetti. Eyüpler, Corona virüs konusunda bilgi kirliliği olduğunu belirterek “Corona virüsle ilgili olarak şu an itibarıyla ülkemizde herhangi bir paniğe neden olacak bir vaka bulunmamaktadır. Corona virüsleri daha önce SARS diye çıktı, Çin’de yayıldı. Çin’in Vuhan eyaletinde deniz ürünleriyle ilgili bir pazarla teması olan insanlarda çıktı ve çoğu ülkeye yayıldı. Corona virüsü, SARS gibi tehlikeli olması yanında bu hastalıktan daha hızlı yayılması yüzünden daha korkutucu.” dedi. Dr. Halit Eyüpler eğitim sonunda belediye personelinin konuyla ilgili sorularını da cevaplandırdı.

error
Yorumlar: 0

Mail adresiniz gösterilmeyecek. Zorunlu aranlar (*)

+ 29 = 30