BAŞİSKELE BELEDİYESİNDEN DÜNYA’YA ÖRNEK PROJE

Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz bu sefer öyle bir projeye imza atıyor ki, Türkiye’ye değil, Dünya’ya örnek. Teknoloji ve sosyal medya bağımlılık seviyesinin ilköğretim cağındaki çocuklar üzerinde etkisinin her geçen gün artması sebebiyle harekete geçen Basiskele Belediyesi sosyal medya kitapçığı ile vatandaşları uyaracak, önemli bilgiler aktaracak.

Teknoloji ve sosyal medya bağımlılık seviyesinin ilköğretim cağındaki çocuklar üzerinde etkisinin her geçen gün artması sebebiyle harekete geçen Basiskele Belediyesi, sosyal medya kullanıcılarının bağımlılıktan kurtarılmasını sağlayıp bilinçli kullanıcılar haline gelmelerine yardımcı olmak amacıyla “Sosyal Medya Kitapçığı” oluşturdu. Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan Sosyal Medya Kitapçığında, sosyal medya bağımlılığı konusunda sunulan önerilerde “Otomatik pilotun devre dışı bırakılması” ,”Bildirim düzenlemesi” gibi birçok başlık yer alıyor. Teknoloji ve sosyal medyanın obezite, cinsel isteksizlik, omurga eğriliği, sırt ağrısı, görme bozukluğu gibi birçok hastalığa sebebi olduğunun bilgisinin yer aldığı Sosyal Medya Kitapçığı’na vatandaşlar, Başiskele Belediyesi resmi internet sitesi üzerinden ulaşabilecek. Öte yandan, sosyal sorumluluk, eğitim ve huzur konusuna verdiği önemi hem söylemleri hem eylemleri ile yineleyen Başiskele Belediye başkanı Hüseyin Ayaz’ın öncülüğünde oluşturulan rehberin, vatandaşlara basılı olarak dağıtılması planlanıyor.

KİTAPÇIKTA ÖNEMLİ BİLGİLER YER ALIYOR

Hazırlanan kitapçıkta sosyal medya kullanımı sırsında herkesin uyması gereken kuralların bir yasak gibi değil, olumlu bir yaklaşım olarak benimsenmesi gerektiği yer alıyor. Çocuklara sosyal medya kullanımları sebebi ile koyulan kuralların sebebinin anlatılması gerektiğinin altının çizildiği kitapçıkta, uygulama safhasında ise aile fertlerinin bir arada olması ümraniye escort bayan gerektiği ve bulunulan ortamda teknolojik cihazların sokulmaması gerektiği kaydediliyor. Evin bir köşesine konulacak teknoloji kutusuna tüm cihazların bırakıldıktan sonra ailenin birlikte zaman geçirmesinin öneminin anlatıldığı Sosyal Medya Kitapçığı’nda sosyal medya bağımlılığından çocukların nasıl kurtarılacağına dair önemli bilgiler yer alıyor.

“GÜNDELİK HAYATIMIZDA UYGULAYABİLECEĞİMİZ ÇÖZÜMLER SUNMAYI HEDEFLER”

Kitapçığın giriş bölümünde oluşturulan rehberin amaçları hakkında bilgi veren Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz, “Son 10 yılda, dünya genelinde yaygınlaşan ve gerek bireysel, gerek toplumsal yaşantının belirleyici öğelerinden biri haline gelen sosyal medya, kullanıcıların evi içi aşamalarını ve aile bağlarını da kendine has bir şekilde dönüştürüyor. Bu dönüşüm, genel olarak olumsuz etkilerle anılsa da günümüzün inkar edilmez gerçeği ve güçlü teknolojilerden biri olan sosyal medya ağları, hayatımızı ve ilişkilerimizi iyileştirecek şekilde kullanmak mümkün. Bunun için kullanım davranışlarımızı gözlemlemek, değişimi işlemek ve nereden başlayacağımızı bilmek yeterli. Özellikle okul çağındaki çocukların akıllı cihaz kullanımına ilişkin sağlıklı sınırlar çizebilmek isteyen anne ve baba, çeşitli bilinmezliklerin sebep olduğu kafa karışıklığıyla baş başa kalabiliyor. Bu mini rehber, aile fertleri için teknoloji kullanımının nasıl düzenleneceğine dair fikri veren uzman önerilerinin derlenmesi le oluşmuştur. Gündelik hayatımızda uygulayabileceğimiz çözümler sunmayı hedefler” ifadelerine yer verdi.

İŞTE SOSYAL MEDYA KİTAPÇIĞINDAN ÖRNEKLER

 

Yorumlar: 0

Mail adresiniz gösterilmeyecek. Zorunlu aranlar (*)

+ 77 = 80