ANKARA’DA EYT GERİLİMİ

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Ağustos ayı ilk toplantısında ‘Emeklilikte Yaşa Takılanlar’la ilgili soru önergesi sonrası gerilim yaşandı. AKP’li meclis üyesi Sinan Burhan’ın ‘Belediye başkanının görevi midir buna kısmen çözüm üretmek? İşçinin verilmeyen ikramiyelerini neden ödemiyorsunuz’ sorusuna Mansur Yavaş, ‘Şirketleri vermiyorsunuz, ikramiyeleri öde diyorsunuz. Önce şirketleri verin kardeşim’ diye yanıt verdi.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi ağustos ayı birinci oturumu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş başkanlığında toplandı.

Toplantıda AKP’li meclis üyesi Sinan Burhan’ın ‘Emeklilikte Yaşa Takılanlar’a (EYT) ilişkin soru önergesi okundu.

Burhan’ın önergesinde seçim öncesi Yavaş’ın EYT’lilerle ilgili verdiği sözlerinin tutulmadığına dönük şikayetler aldıklarını söyledi ve EYT’lilere ilişkin yapılması planlananları sordu.

Gerçekgündem‘de yer alan habere göre, Burhan’ın önergesinin ardından konuşan Yavaş, “EYT’lilerin genel sağlık sigortasının ödeyeceğimi söylemiştim. Bunu da 31 Aralık’a kadar hükümet kendisi ödüyor. EYT’lileri emekli etme gibi bir konuşmamız olmadı. EYT’lilerin genel sağlık sigortasını 31 Aralık’tan itibaren hükümet ödemediği takdirde ödeyeceğiz. Suriyelilere bakılıyor, Türkmenlere bakılıyor bunlara da belediye baksın” dedi.

Yavaş’ın ardından söz alan AKP’li üye Burhan, “Belediye başkanının görevi midir buna kısmen çözüm üretmek? İşçinin verilmeyen ikramiyelerini neden ödemiyorsunuz” dedi. Burhan’ın sözlerinin ardından tansiyon yükseldi.

‘ÖNCE ŞİRKETLERİ VERİN’

Yeniden konuşan Yavaş, “Sinan Bey 8,5 Milyar borcu ben yapmadım. Belediyenin geliri gideri belli. Şirketleri vermiyorsunuz, ikramiyeleri öde diyorsunuz. Metro için kesintiyi ben getirmedim. Önce şirketleri verin kardeşim. Halk ekmek zarar ediyor verin kardeşim halk market yapacağız diyoruz. Vatandaş daha ucuz yiyecek. İkramiyeler para var da mı ödenmedi? Ben daha bir lira ASKİ parası almadım. Meclis’i bu tartışmalara boğmak istemiyorum” dedi.

 

 

Yorumlar: 0

Mail adresiniz gösterilmeyecek. Zorunlu aranlar (*)

87 − = 78