ALTINTAŞ VATANDAŞLARI UYARDI

 

 

 

Yeni Kimlik Kartları konusunda başvuruların çok düşük olduğunu ifade eden Kaymakam Mustafa Altıntaş, vatandaşlara kimlik başvurusu konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Altıntaş, “Bu konuda vatandaşlarımızı yeni kimlik kartlarını almaları konusunda daha duyarlı olmaları lazım” dedi.

 

 

 

 

Yeni Kimlik Kartları konusunda başvuruların çok düşük olduğunu ifade eden Kaymakam Mustafa Altıntaş, vatandaşlara kimlik başvurusu konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

‘BAŞVURULARDA NE YAZIK Kİ İSTENİLEN DÜZEYDE DEĞİLİZ’

 

Geçtiğimiz yıl uygulamaya konulan ve yeni boyutuyla vatandaşların beğenisini toplayan Kimlik kartlarına başvurular Gölcük’te istenilen düzeyde değil. Bu konu hakkında vatandaşları uyaran Kaymakam Altıntaş, vatandaşlara şu çağrıda bulundu. “Gölcük’te kimlik kartlarını alma konusunda, maalesef istenen düzeyde değiliz. Yani başvuru rakamları çok düşük. Bu konuda vatandaşlarımızı yeni kimlik kartlarını almaları konusunda daha duyarlı olmaları lazım. Bu konuda da halkımıza çağrıda bulunuyorum’ dedi.

YENİ KİMLİK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

 

Kimlik kartı başvurusu için son 6 ay içinde çekilmiş 1 biyometrik fotoğraf ve kimlik beyanı için nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı veya basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı bir belgenin olması yeterli olacak.Başvuru sonucunda kişiye başvuru belgesinin bir nüshası verilecek. Kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen kimlik kartı ve değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 15 lira, kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 30 lira ödenecek.

 

15 yaşını tamamlamayan çocuklar için veli veya vasileri başvuruda bulunabilecek. Talep edilmediği sürece 15 yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğrafa yer verilmeyecek. Başvuru esnasında kimlik bilgileri kontrol edilecek, gereken alanlarda güncellemeler gerçekleştirilecek, fotoğraf taranacak, biyometrik verileri alınacak (her iki el için parmak izi, parmak damar izi, el ayası damar izi). Başvuru sonunda kişilere PIN zarfında bulunan 6 haneli şifre verilecek. Bu şifre, banka kartlarında olduğu gibi bazı işlemlerde kimlik doğrulama amacıyla kullanılacak. PIN kodu, kimlik kartı teslim edilinceye kadar aktive olmayacak. PIN kodu ilçe nüfus müdürlüklerinde bulunan kioskları kullanarak değiştirebilecek.

 

Yapılacak değerlendirmenin ardından kimlik kartı hazırlanarak, başvuru esnasında belirtilen adrese PTT Kargo aracılığıyla teslim edilecek.

 

2018 Yeni Kimlik İçin Gerekli Evraklar: Nüfus müdürlüklerine müracaat ederken söz konusu bu belgeleri muhakkak tamamlamanız gereklidir. Zira randevunuz yanabilir ve daha ileri bir tarihe sarkabilir.

 

Şahsın “nüfus cüzdanı” ile son altı ay içinde çekilmiş bir adet “biyometrik fotoğraf” gereklidir.

 

Nüfus cüzdanı yanında bulunmayanlar aşağıda sıralanan kimlik belgelerinden birini de yanında götürebilir.

 

 

 

 

 

Yorumlar: 1

Mail adresiniz gösterilmeyecek. Zorunlu aranlar (*)

87 − = 81