“15 BİN MEYVE ÜRETİYORUZ”

 

 

 

 

Gölcük Yeşil İhsaniye Elma Festivali’nin 26.sı 14-15 Eylül tarihleri arasında yapılacak. Festival kapsamında 14 Eylül Cuma günü Gölcük’te ve İzmit yürüyüş yolunda vatandaşa Elma dağıtımı yapılacak. Başkan Ellibeş tüm Gölcük ve Kocaelileri festivale beklediklerini söyledi  ve ayrıca 15 bin civarında meyve üretiminin yapıldığı bildirdi. 

 

 

 

 

 

 

Gölcük Belediyesi öncülüğünde 14-15 Eylül tarihleri arasında  26. Kez gerçekleşecek olan Yeşil İhsaniye Elma Festivali öncesinde dün Başkan Mehmet Ellibeş basın açıklaması yaptı. İhsaniyeli Siyami Timur ve Metin Denizli’nin 30 tonluk elma üretimi yaptığı bahçesinde gerçekleşen programa Başkan Ellibeş’in yanı sıra belediye yöneticileri de katıldı. Öte yandan Cuma günü saat 16:00’da İzmit Yürüyüş Yolunda ve ilçemizin çeşitli noktalarında halka elma dağıtımı yapılacak. Üreticiler bu sene yaklaşık 7 bin ton elma üretmeyi hedefliyor.

İHSANİYE YEŞİLİ KORUMAYA ÇALIŞIYOR

Festival hakkında konuşan Başkan Mehmet Ellibeş şu ifadelere yer verdi: “Daha dün gibi hatırladığımı zaman üzerinden bir yıl geçmiş. Yine yeşil elma festivali tanıtımı için beraberiz. Her yıl festival için seviniyoruz. Ama zaman geçtiği için yaşlandığımıza üzülüyoruz. Allah her sene böyle güzel etkinlik için bir araya gelmemizi nasip etsin. Bizler güzel haberlerle buluşmayı arzu ediyoruz. İhsaniyemiz hepimizin bildiği gibi yeşili korumaya mücadele ediyor. Ekonomik kaygı ve düşünceler insanları bir takım önlemler almaya itiyor. Geçimini elma ve meyveden sağlıyor” dedi.

15 BİN  CİVARI MEYVE ÜRETİYORUZ

Ama maalesef istenen düzeyde meyve üretimi olmuyor. Biz her ne kadar tarım bahçelerini imara açmamak adına mücadele ediyoruz. Buna kararlıyız. Var olan meyve bahçelerinde üretim yapacak olan heyecanlı insanların sayısı azalıyor. Dedeler bahçeleri babalara bıraktı. Gayretli üreticilerin isteğiyle her sene üretim devam diyor. Gölcük’te 15 bin civarında  meyve üretim var. Bu küçümsenmeyecek bir rakam değil. Onlar bütün sıkıntılara rağmen üretime devam ediyorlar.”

 

ELMA FESTİVALİNDE KONSERLER OLACAK

Bu yıl 26. Yapılacak olan Yeşil İhsaniye Elma Festivali yine büyük bir coşkuyla gerçekleştirilecek. Yeşil İhsaniye Elma Festivali’nde birçok etkinlikte icra edilecek. Festival münasebetiyle 15 Eylül Cumartesi Saat 20:30 İhsaniye Şehit Piyade Er Arif Subaşoğlu Meydanı’nda Taner Eyüpoğlu ve Gizem Kara konser verecekler. Bölgelerin meyve çeşitleri Elma, Armut, Şeftali, Kiraz, Erik, Ceviz, Çavuş Üzümü ve Kestane olup Elma ve Armut özel bir yer tutmakta. İhsaniye’de üretimin ağırlığını oluşturan Elma rekoltesi 5 bin ton, Armut 7 bin ton civarında. Festivalde yarışmalar; Golden Delicious,Starking Delicious,Starkrimson,Garny Smith ve Gölcük Armudu dallarında yapılacak.

 

Festival programı şöyle:

 

14 EYLÜL 2018 CUMA

13.30 Yazlık-Hisareyn-Halıdere-Ulaşlı (Elma dağıtımı)
15.00 Değirmendere elma dağıtımı (Çınarlık meydanı)
16.00 İzmit yürüyüş yolunda Elma dağıtımı
17.30 Gölcük Anıtpark’ta elma dağıtımı.

15 EYLÜL 2018 CUMARTESİ

09.00/1200 Üreticilerin yarışma elmaları ve armutlarını teslim etmeleri
(İhsaniye İlköğretim Okulu)
13.00/17.00 Yarışma elmaları ve armutlarının teşhiri, jürinin değerlendirmesi (İhsaniye İlköğretim Okulu
bahçesi)
20.00 Elma Yarışması Sonuçlarının Açıklaması ve Ödül Töreni (İhsaniye Kent Meydanı)
20.30 Konser (Taner Eyüpoğlu-Gizem Kara)

YARIŞMA HEDİYELERİ :

*1’ncilere : Kupa, 1’er adet Cumhuriyet Altını ve tarım ilacı,
*2’ncilere : Plaket, 1’er adet yarım altın ve tarım ilacı,
*3’üncülere : Plaket, 1’er adet küçük altın ve tarım ilacı,
*4’üncülere mansiyon ödülü plaket (tarım ilacı)
*5’incilere mansiyon ödülü plaket (tarım ilacı)
*Her Katılımcıya Teşekkür Belgesi ile birlikte 1 adet tarım ilacı (göztaşı) ve testere verilecek.

 

 

 

 

 

Yorumlar: 0

Mail adresiniz gösterilmeyecek. Zorunlu aranlar (*)

71 − = 67