VALİ AKSOY: “AYRIŞMANIN DEĞİL, SEVGİNİN KAYNAĞIDIR”

 

 

 

 

Nevruz Bayramı dolayısıyla yazılı bir açıklama yayımlayan  Vali Hüseyin Aksoy, “Nevruz ayrışmanın, kutuplaşmanın değil, sevgiyle kucaklaşmanın kaynağıdır” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

YENİ BİR UMUTLA…

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, tüm Türkiye’de yarın kutlanacak olan Nevruz Bayramı dolayısıyla yazılı açıklama yayımladı. Vali Aksoy açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Düşen cemreler ve açan çiçeklerle gelişini önceden haber aldığımız bahar mevsiminin ilk gününde, 21 Mart’ta kutladığımız Nevruz, kardeşliğin, dayanışmanın, doğa sevgisi ve yaşama sevincinin, hayata ve birbirimize yeni bir umutla sarılmanın sembolüdür. Milletimiz, tarih boyunca ortak bir kültürü, ortak bir medeniyeti paylaşmış, sevinçte de kederde de kader birliği yapmış, yaşadığımız her türlü güçlüğü ve zorluğu birlik ve beraberlik içinde atlatarak, birbirlerine sarsılmaz bağlarla kenetlenmiştir.

KUCAKLAŞMANIN SEMBOLÜ

Türkiye’nin yanı sıra Balkanlar’dan Orta Asya’ya, Kafkaslardan Ortadoğu’ya kadar birçok ülkede kutlanan Nevruz Bayramı, farklı kültürlerden insanları benzer duygular içinde buluşturmaktadır. Nevruz’un pek çok ülkede aynı duygularla kutlanıyor olması, bu ülkeler arasındaki tarihi ve kültürel ortaklığın eşsiz bir örneğidir. Toplumları sevgi ve barışla birbirine kaynaştıran bu bayram, sahip olduğumuz ve kuşaktan kuşağa aktararak bugünlere kadar yaşattığımız önemli kültürel değerlerimizden biridir. Toplumsal barış ve kardeşliğin pekiştirilmesine katkı sağlayan Nevruz, ayrışmanın, kutuplaşmanın değil, sevgiyle kucaklaşmanın kaynağıdır.

DOSTLUK VE DAYANIŞMA

Nevruz, tıpkı baharın farklı renklerinin tabiatta yarattığı zenginlik gibi, farklılıklar ve çeşitliliklerin toplumsal hayata kattığı zenginliği de en güzel şekilde gözler önüne sermektedir. Farklılıklarımız ve çeşitliliklerimiz bizleri ayrıştıran değil, aksine bütünleştiren unsurlardır. Farklılıklarımızı ve kültürel çeşitliliğimizi, milletimizin birlik ve bütünlüğünü perçinleyen, aramızdaki sarsılmaz kardeşlik ve dayanışma hissiyatını kuvvetlendiren zenginliğimiz olarak görüyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle; güzel günlerin habercisi olan Nevruz’un dostluk, sevgi, kardeşlik, dayanışma duygularıyla bayram coşkusu içinde kutlanmasını diliyor, tüm vatandaşlarımızın Nevruz Bayramı’nı kutluyorum.”

 

 

 

 

Yorumlar: 0

Mail adresiniz gösterilmeyecek. Zorunlu aranlar (*)