ŞOK İFADE: “NE YAPACAĞIZ, DARBE YAPIYORUZ, HÜKÜMETİ İNDİRDİK”

 

 

 

 

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığı’ndaki eylemlere ilişkin 50’si tutuklu, 15’i firari 90 sanığın yargılandığı davada, sanıklar esasa ilişkin savunma yapıyor. Bu sırada bir askerin İmren’e “Komutanım biz ne yapıyoruz, Donanma Komutanı nerede?” diye sorduğunu anlatan F.M.M, şöyle devam etti: “Hayrettin İmren, ‘Ne yapacağız, darbe yapıyoruz. Hükümeti indirdik. Donanma Komutanı gelse tutuklayacağım.’ dedi.

 

 

 

 

Kocaeli 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nce, Kocaeli Kapalı Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi’ndeki salonda yapılan duruşmaya, bazı tutuklu ve tutuksuz sanıklarla avukatları ve sanık yakınları katıldı.

 

Davaya müdahil olan Cumhurbaşkanlığı adına avukat Ömer Furkan Yayla ile eski AK Parti Kocaeli İl Başkanı Şemsettin Ceyhan’ın vekili Hüseyin Coşkun da hazır bulundu.

 

Duruşmada, 11-16 Temmuz arasında izinli olmasına ve TCG Yavuz Savaş Gemisi’nin personeli olmasına rağmen 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Gölcük Donanma Komutanlığı’nda yaşanan olaylarda dönemin üs komutanı darbeci amiral Hayrettin İmren ile hareket ettiği, İmren’in kurallara aykırı tüm talimatlarını yerine getirerek, darbenin başarılı olması yönünde gayret ve çaba içerisinde olduğu, İmren’in ateş emrine uyduğu, daha sonra Denizaltı Filo Lümberağzı’na gidip Hayretin İmren’in emri olduğunu söyleyip emrine asker istediği ileri sürülen tutuksuz sanık F.M.M, esasa ilişkin savunma yaptı.

 

Olay tarihinde Donanma Komutanlığı’ndaki lojmanlarda kaldığını, evinin olayların yaşandığı Donanma Komutanlığı Kapı 2 bölgesine 30-40 adım mesafede olduğunu belirten F.M.M, alışverişten eve döndüğü 23.00 sıralarında henüz darbeci olduğunu bilmediği eski Deniz Ana Üs Komutanı Hayrettin İmren’in “FETÖ darbe yapıyor, birliğimize saldırı ihtimali var, gelin birliğinizi koruyun.” çağrılarını duyması üzerine sivil kıyafetleriyle kapı bölgesine gittiğini söyledi.

 

“Kendisine inandık, kapı bölgesinde bulunduk. Biz de karşıdan gelebilecek malum yapının saldırılarına karşı birliğimizi savunduğumuzu sanıyorduk.” diyen F.M.M, “İlerleyen saatlerde kapının önünde toplanan kalabalığın içinden bazılarının içeriye girme teşebbüsleri oldu. Bunun üzerine havaya ateş emri verildi. Birliğimizi düşünerek 7-8 el havaya ateş ettim. Vatandaşlara silah doğrultmadık.” ifadelerini kullandı.

 

“Ne yapacağız, darbe yapıyoruz”

İlerleyen süreçte astsubay Raif P’nin kendisine kızarak arkaya gönderdiğini aktaran F.M.M, arka tarafta 2-2,5 saat kadar diğer askerlerle ülkede yaşananlar üzerine sohbet ettiklerini kaydetti.

 

Sanık F.M.M, daha sonra İmren’in Denizaltı Filo Komutanlığı’nın darbeciler tarafından ele geçirildiğini söylediğini ve müdahale etmek için adam istediğini belirterek, “Şu an halen görevde olan kardeşim o anda orada nöbetteydi. Kardeşimin başına bir şey gelebilmesi ihtimali aklıma gelince Hayrettin İmren ‘Kim gelir’ deyince ilk ben atıldım. Araca binip Denizaltı Filo Komutanlığı’na hareket ettik. Bizi 100 metre kala indirdi, destek gelene kadar beklememizi istedi.” şeklinde konuştu.

 

Bu sırada bir askerin İmren’e “Komutanım biz ne yapıyoruz, Donanma Komutanı nerede?” diye sorduğunu anlatan F.M.M, şöyle devam etti: “Hayrettin İmren, ‘Ne yapacağız, darbe yapıyoruz. Hükümeti indirdik. Donanma Komutanı gelse tutuklayacağım.’ dedi. Bu sözleri duyunca şoke olduk. Denizaltı filosu personelinin darbeciler tarafından rehin alındığının yalan olduğunu ve bize yalan söylediğini anladık. Hayrettin İmren uzaklaştıktan sonra denizaltı filosuna gidip silahlarımızı teslim ettik ve albay rütbesindeki ismini bilmediğim subaya kandırıldığımızı söyledik.”

 

Tutuksuz sanık F.M.M, buradaki komutanın eve gitmeleri tavsiyesinde bulunması üzerine İmren’e görünmeden evine gittiğini öne sürerek, darbe teşebbüsünde bulunmadığını ve darbecilerle birlikte hareket etmediğini savundu.

 

Uzman çavuş olarak görev yaptığı 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Gölcük Donanma Komutanlığı’nda yaşanan olaylarda dönemin üs komutanı darbeci amiral İmren ile hareket ettiği, İmren’in kurallara aykırı tüm talimatlarını sorgulamadan uyguladığı, darbenin başarılı olması yönünde gayret ve çaba içerisinde olduğu, Donanma Komutanlığı’nda gözaltına alınarak etkisiz hale getirilen müşteki amiraller Ahmet İskender Yıldırım ve Yalçın Payal’ın cezaevi aracına konularak İstanbul’a gönderilmeleriyle Gölcük Merkez Komutanlığı Koruma Birlik Komutanı Albay Uğur Çelikten ve Yüzbaşı Gökhan Cingi’nin gözaltına alınarak etkisiz hale getirilmeleri olayında aktif olarak bulunduğu iddia edilen tutuklu sanık Murat D. de olay gecesi sürekli İmren’in maddi ve manevi baskısı altında olduğunu, İmren’in darbeci olduğunu Gökhan Cindi’nin başına silah dayadığını görünce anladığını savundu.

 

O ana kadar yaptıklarının darbeye destek olabileceğini bir an bile anlamadığını belirten Murat D, “Personelin kafasına silah dayadığını görünce yapabileceğim tek şeyin kimsenin zarar görmemesini sağlamak olduğunu değerlendirdim. Darbeci olduğunu anlayınca hep yanından kaçmaya çalıştım ama beni engelledi.” dedi.

 

Duruşma, diğer sanıkların esasa ilişkin savunmalarıyla devam ediyor.

 

Mütalaada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası

 

Mütalaada, eski Gölcük Deniz Ana Üs Komutanı Tuğamiral Hayrettin İmren ve eski Güney Grup Görevi Komutanı Tuğamiral Nazmi Ekici ile kurmay albayların da aralarında bulunduğu 51 sanık hakkında, “Anayasal düzeni zorla değiştirmeye teşebbüs” suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

 

Eski Donanma Komutanı emekli Oramiral Veysel Kösele ile Komodor Levent Kerim Uça’nın derdest edildiği TCG Yavuz Gemisi Komutanı eski Kurmay Yarbay Sezai Özgür Öztürk ve 15 personeli ile İstanbul Moda açıklarında top atışı yapılan TCG Kemalreis Gemisi Komutanı Yarbay Arif Çıtlık, TCG Turgutreis Gemisi 2. Komutanı Kurmay Yarbay Ali Kocamanoğlu, TCG Salihreis Gemisi 2. Komutanı Sami Tulgar, TCG Oruçreis Gemisi 2. Komutanı Özgür Gencer, bu suçtan cezalandırılmaları istenen sanıklar arasında yer alıyor.

 

 

Yorumlar: 0

Mail adresiniz gösterilmeyecek. Zorunlu aranlar (*)

27 − 26 =