Sezer ‘Basın’ı Unutmadı’

AK Parti Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer 16 Ocak Basın Onur Günü’nü kutladı

“Bundan 95 yıl önce 16 Ocak 1923 tarihinde Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türk Edebiyatının ileri gelen gazeteci, yazar ve aydınlarından; Falih Rıfkı Atay, Velit Ebuzziya, Suphi Nuri İleri, İsmail Müştak Mayakom, Ahmet Emin Yalman, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Dr. Adnan Adıvar, Halide Edip Adıvar ile İzmit İleri Gazetesi muhabiri Kılıçzade Hakkı Bey’in katılımıyla İzmit’te Kasr-ı Hümayun’da yaklaşık 6 saat süren bir toplantı gerçekleştirmiştir.

Basın tarihimizde önemli bir yere sahip olan bu toplantıda Gazi Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyet’i kurma fikrini ilk kez burada dile getirdi. Cumhuriyetimizle ilgili temel düşüncelerini basın ile paylaşıldığı bu toplantıda Atatürk Cumhuriyetin kurulmasında Türk basınına önemli görevler ve sorumluluklar yüklemiştir. İzmit’ deki bu tarihi toplantıdan dokuz ay sonra ise Türkiye Cumhuriyeti ilan edilmiştir. Bizler Atatürk’ün, ilk ve tek basın toplantısı olma özelliği taşıyan ve kurulacak olan Cumhuriyetimizin basınla paylaşıldığı bu toplantının İzmit’te gerçekleşmesinin, böyle önemli ve anlamlı bir güne ev sahipliği yapmanın onurunu yaşamaktayız.

Milletin gözü, kulağı, sesi ve kamuoyunun haber alma hakkına katkıda bulunma görevini ilkeli ve tarafsız gazetecilik anlayışı içerisinde başarı ile yerine getiren basınımız, Cumhuriyetimizin kökleşmesinde ve bugünlere gelmesinde çok önemli bir yere sahiptir. Türk Basını tarih boyunca ülke yönetimi ile milletimiz arasında köprü görevi görmüştür.

Bu duygu ve düşüncelerle ahlaklı, tarafsız ve objektif bir şekilde görevlerini icra eden, zor şartlar altında görevlerini yerine getiren, İlimizde de bu onurlu görevi üstlenen ve başarı ile yürüten basınımızın tüm görevlilerinin 16 Ocak Basın Onur Günü’nü kutluyor, çalışmalarında kolaylıklar diliyorum.“

Yorumlar: 0

Mail adresiniz gösterilmeyecek. Zorunlu aranlar (*)

5 + 1 =