SEYMEN’DEN 17 AĞUSTOS MESAJI

Asrın felaketi 17 Ağustos depreminin üzerinden tam 20 yılı geride bıraktık. Bu büyük afette hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyorum.17 Ağustos tarihi Gölcük’lü hemşehrilerimin hafızasında derin bir yara ve acı olarak hala varlığını sürdürmekte. Maalesef her birimiz maddi ve manevi kayıplar yaşadık. Binlerce akrabamızı, arkadaşlarımız, dostlarımızı 20 yıl önce bu tarihte toprağa verdik. Daha önce hakkında bilgimiz olmayan deprem felaketini artık ağır bir depresyon olarak dün gibi hatırlamaktayız.

Deprem bir yeryüzü gerçeğidir. Ancak faturasının ağır ya da hafif olması bizim gayretimizle, özverimizle ilgilidir.
O gün yaşananlardan sonra bir daha ayağa kalkmanın imkansız olduğunu düşünüyorduk.18 Ağustos sabahı Gölcük yıkılmış bir kent olarak gözlerimizin önündeydi. Yaşanılan elim afetten bu yana maddi kayıplarımızı çok şükür karşıladık. Hep birlikte birlik ve dayanışma içerisinde yıkılan kentimizi tekrar ayağa kaldırdık.

Bu gün ve bugünden sonra yapacağımız etkinliklerle acı felaketi unutturmamalıyız ki bir daha Allah korusun başımıza gelirse en hafif şekilde atlatabilelim.

Her birimizin acı bir şekilde tecrübe ettiği gibi deprem değil bina öldürür. Müteahhit, mimar ve mühendislerimizin yapacakları yapıların sağlam olması konusunda her türlü görevi yerine getirmeleri gerekmektedir. Hem kamu hem özel sektör olarak yapılacak bütün binaların tüzük ve yönetmeliklerin öngördüğü standartlarda yapılması gerekmektedir. Ayrıca bilinçli bir toplum olarak hareket edilmesi elzemdir. Deprem ile alakalı çalıştay ve eğitimlere katılmalı, olası bir felakete hazırlıklarımızı tamamlamalıyız. Geçmişten ders almamız önemlidir. Biz 17 Ağustos’a çok hazırlıksız yakalandık ve bedelini en ağır şekilde ödedik. Hayatını kaybedenlerin ardında binlerce gözü yaşlı insan ve yaralılarımız büyük travmanın belirtilerini hissetmektedirler.

Asrın felaketinin 20. Yıldönümü vesilesiyle tekraren hayatını kaybeden deprem şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

 

Yorumlar: 0

Mail adresiniz gösterilmeyecek. Zorunlu aranlar (*)

16 − 8 =