KONGRE SARAYI’NDA DUYGULU ANMA

 

 

 

Gölcük Adnan Menderes Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri Gölcük Belediyesi Kongre Sarayı Konferans Salonunda İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma günü dolayısıyla bir program düzenledi.  Gerçekleştirilen oratoryoda kimi zaman davetliler, duygulu anlar yaşadı.

 

 

 

 

Gölcük Adnan Menderes Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri Gölcük Belediyesi Kongre Sarayı Konferans Salonunda İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma günü dolayısıyla bir program düzenledi.  Programa Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Gölcük Cumhuriyet Başsavcısı Abdulhamit Durgut, Gölcük İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Burçak Kırca, Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gülsuyu, İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Yılmaz, Siyasi Parti Temsilcileri, okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katılım gösterdi. Program 1 dakikalık saygı duruşunun ve ardından İstiklal Marşı’mızın okunmasının ardın başladı.

 

MEHMET AKİF ERSOY’UN İSTİKLAL MARŞI’NI YAZMA SÜRECİ ANLATILDI

Gölcük Adnan Menderes Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin düzenlemiş olduğu program çerçevesinde, milli mücadele ve Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nı yazma süreci ile ilgili bir oratoryo gerçekleştirildi. İlk olarak Kurtuluş Savaşı sürecinden bahsedildi ve Mehmet Akif Ersoy’un bu dönemde yaptığı çalışmalar anlatıldı. Sonrasında, İstiklal Marşı’nın yazılması için bir yarışmanın düzenlenmesi ve Mehmet Akif Ersoy’un bu yarışmaya girme sürecinden bahsedildi. Oratoryoda son olarak Mehmet Akif Ersoy’un kişisel özelliklerinden bahsedildi. Gerçekleştirilen oratoryoda kimi zaman davetliler, duygulu anlar yaşadı.

 

“TÜRK BAĞIMSIZLIK OLMADAN YAŞAYAMAZ”

Törende yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti’nin çok zor şartlarda kurulduğunu belirten Kaymakam Altıntaş, “Bu toprağı vatan yapan kişiler arasında Mehmet Akif ayrı bir yere sahiptir. Çünkü o dönemlerde çok zor şartlarda mücadele verdiler. Burada mücadele verirken ‘ya istiklal ya ölüm’ dediler. Bağımsızlıkta kendi şiarına kendi genetik yapısına uygun bir mücadelesine uygun oldular. Türk bağımsızlık olamadan yaşayamaz. Türk istikbalde yeni umutlar olmadan yaşayamaz. Mehmet Akif Ersoy’un yazmış olduğu bu şiir bize sorumluluklarımızı ve görevlerimizi hatırlatıyor. Türkiye Cumhuriyeti hür ve bağımsızdır. Hiç bir medeniyetin etkisi altında kalmayacaktır” ifadelerini kullandı.

 

“BİRLİK VE BERABERLİĞE DAHA ÇOK İHTİYACIMIZ VAR”

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş konuşmasında “İstiklal Marşımızın kabulünün yıldönümü ve Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u anma etkinliğini organize eden Adnan Menderes Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerimize, öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Ben daha çok birlik ve beraberliğe, yardımlaşma ve dayanışmaya ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde bu farklı etkinlik mutlaka hafızalarda yeni bir yer edecektir. Tüm şehitlerimize Yüce Rabbimden rahmet diliyorum, mekanları Cennet olur inşallah” dedi.

 

DERECE ALAN ÖĞRENCİLERE ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Programda son olarak, düzenlenen yarışmalarda derece alan öğrencilere ödülleri verildi. Bu kapsamda, “İstiklal Marşı’nı Güzel Okuma Yarışması”nda, lise seviyesinde ilçe birincisi olan Gölcük Fen Lisesi öğrencisi Alperen Özdemir, ortaokul seviyesinde ilçe birincisi olan Ömer Seyfettin Ortaokulu’ndan Beren Yazıcı ve ilkokul seviyesinde ilçe birincisi olan Donanma İlkokulu’ndan Nursu Ada Yüksel’e ödüllerini Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş verdi. Dereceye giren diğer öğrencilere ödüllerini Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş ve Gölcük Cumhuriyet Başsavcısı Abdulhamit Durgut verdi. Programın sonunda İlkokullar arası İstiklal Marşını güzel okuma yarışmasında birinci olan Nursu Ada Yükse İstiklal Marşının 10 kıtasını okuyarak izleyicilerden büyük alkış aldı.

 

 

 

 

Yorumlar: 0

Mail adresiniz gösterilmeyecek. Zorunlu aranlar (*)

64 + = 74