KOCAELİ’DE SARI ÖKÜZ OPERASYONU

 

 

 

 

 

 

Kocaeli İl Asayiş Şube Müdürlüğüne giden yaşlı bir kadının, “Sarı Öküzümü aldılar. Paramı ödemiyorlar. Beni dolandırdılar” şikayeti ile başlayan soruşturma “Sarı Öküz” kod adı verilen 12 kişinin gözaltına alındığı operasyon ile noktalandı.

 

 

 

 

Kocaeli İl Asayiş Şube Müdürlüğü’ne  geçtiğimiz Nisan ayında gözü yaşlı bir kadın gelerek “Sarı öküzümü aldılar, paramı ödemiyorlar, beni dolandırdılar” diyerek  şikayette bulundu.  Yaşlı kadını sakinleştire Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Ekipleri  daha sonra ifadesini aldı.   Aldıkları ifade sonrasında  olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatan  Kocaeli Polisi,  dolandırılan ve parası  ödenmeyen tek kişinin   yaşlı kadın olmadığını, şahısların  örgütlü olarak  bir çok kişinin hayvanlarını ve aracını   bu şekilde alarak  parasını vermeyip dolandırdıklarını tespit etti.

 

PARAVAN ÇEK SENETLERLE

Olayla ilgili  başlatılan  soruşturmada; tespit edilen şüphelilerin,  internetten veya çevreden bulmuş oldukları  hayvan veya araçları,  satın almak için müştekilere  temasa geçtiği,  vatandaşa  güven vermek amacıyla  kurum adına alışveriş yaptıklarını söyledikleri  belirlendi. Ayrıca   satın alınacak  hayvanlar veya araçlar  için  peşin fiyatına pazarlık yaptıkları, parayı banka hesaplarına  havale edeceklerini  söylediklerini, ancak saatin geç  olması veya  hafta sonu geldi bahanesi ile  para transferini bir sonraki gün gerçekleştireceklerini vaat edip,  güven vermek için paravan yada batık şirketlere ait çek ile  senetlerini verdikleri , daha sonra  aldıkları hayvan ve araçları başka şahıslara sattıkları  belirlendi.  Ellerinde bulunan çek veya senet ile   bankaya veya avukata giden vatandaşlar ise, dolandırıldıklarını anlayınca soluğu poliste aldı.

ÖRGÜT ÜYELERİNE İŞ KARŞILIĞI PARA

Vatandaşları  kandırarak  hayvan veya araçları  yarı fiyatına nakit paraya  satan çetenin  liderinin  ise K.K ve Ç.K olduğu, şahısların örgüt üyelerine yaptıkları iş  karşılığı para verdikleri tespit edildi.   Yapılan tespit ile  Kocaeli İl Asayiş Şube Müdürlüğü  Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Ekipleri operasyon için düğmeye bastı.  27 Haziran günü  Kocaeli ve Sakarya illerinde yapılan şafak operasyonunda  A.Ç, M.B,A.K, K.S, Ş.K, Y.K, H.K, D.K, T.E, M.A, S.E, Ç.K isimli 12 kişi gözaltına alındı. Şahıslarla birlikte  13 adet cep telefonu,  2 adet çek, 2 adet çek fotokopisi, 2 adet araç satış sözleşmesi,  1 adet araç satış protokolü, 2 adet hayvan pasaportu, 2 adet kaşe, 1 adet senet fotokop,isi, 3 adet bıçak, 2 adet ruhsatsız av tüfeği, 23 adet fişek ele geçirildi.

1 MİLYON LİRA DOLANDIRMIŞLAR

Gözaltına alınan  ve 14 gündür Kocaeli İl Asayiş Şube Müdürlüğünde işlemleri devam eden  12 şüpheli   nitelikli dolandırıcılık,  resmi belgede sahtecilik iddiaları ile  sabah saatlerinde adli merciilere sevk edildi. Şahısların bu yolla  tespit edilen 16 kişiyi yaklaşık 1 milyon  lira dolandırdıkları  öne sürüldü. Öte yandan operasyonda  ele geçirilen 4 adet büyükbaş hayvan, 1 adet otomobil, 1 adet motosiklet ve  1 adet karavan bulunarak sahiplerine teslim edildi.

 

 

 

 

 

Yorumlar: 0

Mail adresiniz gösterilmeyecek. Zorunlu aranlar (*)

1 + = 7