Evde bakım maaşı ne kadar oldu?

Son açıklanan zam oranıyla birlikte yeniden güncellenen rakamlar için internet tarayıcıları içerisinde araştırmalar artış gösterdi. Öte yandan evde bakım parası başvuru işlemleri de sorgulanmaya devam ediyor.

Peki, yeni evde bakım maaşı ne kadar oldu?

EVDE BAKIM MAAŞI ZAMMI TEMMUZ NE KADAR 2024?

Memur maaşlarına gelecek zamla birlikte evde bakım yardımına da memur maaş zammı oranında artış yapılacak. Mevcut durumda evde bakım yardımı aylığı 7608,77 lira olarak ödeniyor.

SGK maaşına yüzde 24.37 oranında zam geldi. Evde bakım yardımı 9489 lira olarak belirlendi.

YENİ EVDE BAKIM MAAŞLARI NE KADAR?

Memur maaşlarına yapılacak zammın ardından, evde bakım yardımı da aynı oranda artırılacaktır.

Şu anda, evde bakım yardımı aylık olarak 7608,77 lira olarak ödenmektedir. Eğer memur maaşlarına yüzde 20 zam yapılırsa, evde bakım yardımının 9130 lira seviyesine çıkması beklenmektedir

Kesin rakamlar enflasyon açıklandıktan sonra paylaşılacaktır.

EVDE BAKIM PARASI ALMANIN ŞARTLARI NELERDİR?

Evde bakım parası alabilmek için öncelikle bakıma muhtaç kişinin en az %50 engelli olduğuna dair sağlık kurulu raporu alması gerekmektedir.

Ayrıca, bakımı üstlenen kişinin SGK’ya prim borcunun bulunmaması ve hane gelirinin asgari ücretin üçte birinden az olması şartı aranmaktadır.

Başvurular, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri veya Sosyal Hizmet Merkezleri’ne yapılmalıdır.

Değerlendirme sonucunda uygun bulunan kişilere evde bakım maaşı bağlanır ve düzenli aralıklarla kontrol edilerek yardımların devam edip etmeyeceği belirlenir.

KAYNAK: HABER GLOBAL

 

Yorumlar: 0

Mail adresiniz gösterilmeyecek. Zorunlu aranlar (*)