ERİKLİTEPE’YE YOĞUN İLGİ

Yüzölçümünün yüzde 45,8’i ile önemli orman varlığı bulunan Kocaeli, 8 tabiat parkıyla gündelik yaşamın stresinden uzak, doğa içinde tatil planlayanlara eşsiz fırsat sunuyor.

Ballıkayalar, Beşkayalar, Kuzuyayla, Uzuntarla, Suadiye, Gaziler Dağı ve Uzunkum tabiat parklarından sonra, Gölcük Belediyesi’nin 10 milyon liranın üzerinde yatırımıyla yeni bir tabiat parkı şehre kazandırıldı.

Kocaeli sınırında bulunan Eriklitepe Tabiat Parkı, günübirlik kamp ve piknikçiler başta olmak üzere, bungalov tipi kır evleriyle doğa tutkunlarının vazgeçilmez adresi olmaya başladı.

 

Sapanca ve İznik gölleri ile İzmit körfezi manzaralı teras

Tabiat parkının içinde yürüyüş parkurunun da bulunduğunu söyleyen Çiçek, “İnsanlarımız burada konaklayacak ama boş durmayacak. Yaklaşık 3 kilometrelik yürüyüş parkurumuz var. Bir seyir kulesi inşa edilecek, 12 metre yükseklinde kulede ziyaretçilerimiz Sapanca Gölü, İzmit Körfezi ve İznik Gölü’nü görebilecek” dedi.

Kayın ormanlarının içinde temiz havasıyla eşsiz bir park olduğunu vurgulayan Çiçek, şöyle devam etti:

“Sadece flora değil, fauna yönünden de zengin. Kuş sesleri, hayvan seslerinden buranın zenginliğini görüyoruz. Bir tarafı Bursa, bir tarafı Kocaeli… Sınırda yer alıyor. Burada hem Kocaeli’ye, hem Bursa’ya, hem sınır diyebileceğimiz yakınlıkta Sakarya’ya hizmet etmiş olacağız. İnsanları buraya davet ediyoruz, gelip görsünler, temiz havayı solusunlar. Kocaeli her ne kadar ‘sanayi kenti’ görülüyorsa da bitki örtüsü, biyoçeşitlilik, orman yönünden çok zengin. Sanayi kenti algısını mesire alanlarımız, tabiat parklarımız, ormanlarımızla yıkacağız.”

 

 

Beş yıldızlı otel konforunda bungalovlar

Gölcük Belediye Ali Yıldırım SEZER  ise Donanma Komutanlığı’nın ilçelerinde bulunmasından dolayı “Donanma Kenti” olarak anıldığını hatırlattı.

“İlçemiz, bir tarafında denizi, diğer tarafında Samanlı Dağları’yla sınırlı bir alan içinde sağlıklı, mutlu, huzurlu bir yaşamın merkezinde” diyen Sezer, Eriklitepe’nin yıllardan beri piknik alanı olarak kullanılan, huzur veren bir yer olduğunu anlattı ve şöyle konuştu:

“Eriklitepe, deniz seviyesinden yaklaşık bin metre yüksekte bir alan. Yıllardır oraya pikniğe gideriz, uzun kayın ağaçlarının olduğu, mevsimin en sıcak olduğu temmuz, ağustos aylarında bile güneş ışınlarının aşağıya inemediği güzel bir ormanlık arazi. Kendi doğal suyu bulunan, insanların amatörce, kısıtlı imkanlarla piknik yaptığı alanlardan biriydi. Girişimlerimiz sonucu 63 hektarlık alan tabiat parkı olarak ilan edildi, Gölcük Belediyesi olarak Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan kiraladık. Bu alan için hazırladığımız projeyi bir yıl gibi kısa sürede hayata geçirdik.”

 

“Yaşam alanlarını yerleştirirken ağaçlara hiç dokunmadık”

İstanbul başta olmak üzere pek çok şehirden ziyaretçilerin geldiğinden bahseden Ellibeş, alanda beş yıldızlı otel konforunu aratmayacak bungalov tipi 15 ev bulunduğunu belirtti.

Proje hayata geçirilirken orman özelliğini korumaya titizlik gösterdiklerini vurgulayan Sezer, “Tabiat parkındaki sosyal yaşam alanlarını yerleştirirken mevcut ağaçlara hiç dokunmadık, var olan boşluklara yerleştirdik, hiç ağaç kesmedik. Çevreye, yeşile olan saygımız sonsuz üst düzeyde, çok şükür ağaçlarımızı kesmeden sistemi oturttuk” dedi.

 

“Güneşin toprağa ulaşmadığı yer”

Bursa İznik’te 63 hektarlık Erikli Düzü Yaylası’nda yer alan “Eriklitepe Tabiat Parkı”, sık kayın ormanlarıyla “Güneşin toprağa ulaşmadığı yer” olarak tanımlanıyor.

Gölcük’ün şehir merkezine yaklaşık 20 kilometre mesafede bulunan tabiat parkına, büyük bölümü asfalt olan yoldan yarım saatlik yolculukla ulaşılabiliyor.

Gölcük Belediyesi, günübirlik kamp ve piknik kullanım alanları, seyir kulesi, bungalov tipi evler, yürüyüş parkurları, çadır kamp alanları, macera parkı, kafeterya ve çay bahçeleri gibi hizmetlerin yer aldığı tabiat parkına, kapsamlı bir turizm kompleksi olması yönünde yatırımlarını sürdürüyor.

 

 

Şehrin yüzde 45,8’i ormanlık alanlardan oluşuyor

Tarım ve Orman Bakanlığı 1. Bölge Müdürlüğü Kocaeli Şube Müdürü İlyas Çiçek, tabiat parkının 2011 yılındaki tescil işleminden sonra Gölcük Belediyesi’ne tahsisinin gerçekleştiğini bildirdi.

“İlimizin yüzde 45,8’i ormanlık alanlardan oluşuyor. İlimizde 10 koruma alanımız var, bunlardan 8’i tabiat parkı, biri yaban hayatı geliştirme sahası, biri de sulak alan” diyen Çiçek, tabiat parklarının 5’ini kamu kurumlarının işlettiğini, Eriklitepe’de Gölcük Belediyesi’nin duyarlılığıya tek ağaç kesilmeden projenin hayata geçtiğini anlattı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar: 0

Mail adresiniz gösterilmeyecek. Zorunlu aranlar (*)

3 + 5 =