EFSANE MUHTAR YENİDEN ADAY

Gölcük’ün efsane muhtarlarından,  herkes tarafından çok sevilen Gölcük Merkez Mahallesi Muhtarı Melahat Gökdeniz, bir dönem daha muhtar adayı olacağını açıkladı. Başarılı muhtar kariyeriyle ve hayatıyla ilgili sorularımızı yanıtladı.

KENDİNİZİ KISACA TANITIR MISINIZ?

Gölcük’te doğdum. Saraylı’da büyüdüm. 24 yıldır muhtarlık camiasındayım. 1994 yılında sekreter olarak göreve başladım. Daha sonra aza oldum. Muhtarlar derneği sekreterliği yaptım. 2004 yılında mahalle sakinlerinin oyuyla göreve başladım. 3. Dönemimi bitirmekteyim. Bir dönem daha çok sevdiğim muhtarlık mesleğimi yapmayı düşünüyorum.

“MUHTARLIK GÖNLÜNÜ MAHALLE SAKİNLERİNE VERMEK DEMEKTİR”

MESLEĞİNİZİ SEVİYOR MUSUNUZ?

Mesleğimi çok seviyorum. Bu işi parası için yapmıyorum. Bu dosyalar benim çocuğum gibi. Burada bulunan her şey benim elimden geçti. Ben yıkılmış binalar dahil merkezdeki bütün binaların numaralarını bilirim. Bana bir apartman ismi söyleseler hangi sokakta olduğunu söylerim. Gözüm kapalı merkezde gezinirim. O derece buraya hakimim. İnsanları yıllardır tanıyorum. Onların dertlerini sorunlarını daha önceden yaşadıkları şeyleri biliyorum. Bunu iş olarak değil zevkle yapıyorum. Muhtar demek gönlünü mahalle sakinlerine verip çalışmak demektir. Gecenin üçünde telefon geliyor onların dertleri için kalkıp çalışıyoruz. Muhtarlardan başka kimse gecenin üçünde başkasının derdi için sıcak yatağından kalkıp sokaklara düşmez. insanları memnun edince gelen manevi haz hiçbir şeyde yok. Bu mesleği sevmemin en iyi sebeplerinden birisi de bu. İnsanlara yardım edebilmek.

“MAHALLE SAKİNİME SORUMLULUĞUM GÖLCÜK İLE SINIRLI DEĞİL”

MUHTARLIKTA SORUMLULUĞUNUZ NELERDİR?

Muhtarların birinci sorumluluğu adrestir. Mahallesinde yaşayan her Vatandaşın adresini, sosyal güvencelerini vs. bilmek zorundadır. İkincisi de bu vatandaşların huzurlu bir mahallede yaşamasıdır. O caddenin sorunlarını çözmek ve insanların daha güzel bir ortamda yaşamasını sağlamaktır. Üçüncü sorumluluk ise insanların gönlünü kazanmak ve onun için çalışmaktır. Benim mahalle sakinime olan sorumluluğum Gölcük ile sınırlı değil. Türkiye’nin neresine giderse gitsin mahallelimi korumalı ve kollamalıyım.  Kadın muhtarlar derneğimiz var. Mahalle sakinlerimi sadece Gölcük’te değil, Türkiye’nin her yerinde Türkiye genelinde faaliyet gösteren bir dernek. Biz bütün kadın muhtarlar zaman zaman toplanıp seminerlere gidiyoruz kadın muhtarlar olarak  hepimiz iç içeyiz. Bu dernek sayesinde bir yerde üniversite kazanan öğrencilerimizi oradaki muhtar arkadaşlarımıza yönlendiriyoruz. Ya da askerlik yapacaklara. Vatandaşım zorlanmasın gittiği yerde diye onlarla iletişime geçiyorum. Sağolsun oradaki muhtar arkadaşlar onlar yardımcı oluyorlar. Bu çok güzel bir uygulama. Ben biliyorum ki benim mahalle sakinim Türkiye’nin neresine giderse gitsin onu orada da rahat ettirebilirim.

“VATANDAŞLA RESMİ KURUMLAR ARASINDAKİ KÖPRÜYÜM”

MUHTARLIKTA YAPTIĞINIZ İŞLER NELERDİR?

Vatandaşla resmi kurumlar arasındaki köprüyüm. Vatandaşın dertlerini sorunlarını yetkililere iletirim. Onların takip noktalarına bakarım. Çözüme ulaşabilmek için sürekli iş takibinde olurum. Zaman zaman mahalleyi dolaşırım. Elektrik nerede kesilmiş nerede çukur var taş nereden fırlamış bunları kontrol eder yetkililere iletirim. İnsanların daha güzel ve daha rahat bir ortamda yaşamaları için yardımcı olmaya çalışırım. Mahallenin garibini yoksulunu bilirim.

“KADIN OLUŞUM İNSANLARA DGÜVEN VERİYOR”

KADIN MUHTAR OLUŞUNUZUN MAHALLE SAKİNLERİNİZ ÜSTÜNDE ETKİLERİ VAR MI?

Bayan oluşum insanlara daha çok güven veriyor.  Özellikle ev hanımlarına yakınlık hissettiriyor. Kadınlar dertlerini daha rahat anlatabiliyor. Rahatlıkla sıkıntılarını sorunlarını açabiliyorlar. Ben de anneyim. Kadınların çocuklarının dertlerini, evlerinin sorunlarını çok iyi anlarım.

İŞİNİZDE NASIL ZORLUKLARLA KARIŞILAŞIYORSUNUZ?

Şu an en büyük zorluğumuz Suriyeliler ile anlaşabilme konusu. Biz Arapça onlar da Türkçe bilmediği için sorunlarımız oluyor.

MAHALLENİZİN PROBLEMLERİ NELERDİR?

Mahallemizin en büyük sorunu çöp sorunuydu. Belediyemizin uyguladığı yeraltı konteynerları sayesinde bu problem çözüldü çok mutluyum. Ufak tefek sorunlarımız vardı halloluyor.  Trafik ve köpek sorunumuz var. Onları da çözeceğiz.

DESTEK GÖRMEDİĞİNİZ KURUMLAR VAR MI?

Destek görmediğim hiçbir kurum yok. Memurlarla çok güzel ilişkilerimiz var. Çok yardımcı oluyor arkadaşlar.

MUHTARLIĞI BAŞKALARINA ÖNERİR MİSİNİZ?

Kesinlikle öneririm. Muhtarlığı özellikle gençlere öneriyorum.

TEKRAR MUHTAR ADAYI OLMAYI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?

Allah nasip ederse önümüzdeki dönem de aday olacağım.  Bir dönem daha muhtarlığı yapmak istiyorum. Mahallemin desteğini bekliyorum. Onlarla birlikte İnşallah mahallemizi daha güzelleştiririz.  Ondan sonrası hayırlısı olsun. Haber: Büşranur DURDU

 

 

 

 

 

 

Yorumlar: 0

Mail adresiniz gösterilmeyecek. Zorunlu aranlar (*)

35 + = 39