DİKKAT! UYMAYANA 6 BİN TL CEZA

Kanun kapsamındaki yükümlülükleri yerine getirmeyenlere 6 bin TL, poşetleri ücretsiz verdiği tespit edilen, promosyon veya kampanya yapanlara depo alanı hariç satış alanının her metrekaresi için 10 TL ceza uygulanacaktır.

Kocaeli Bakkallar Büfeciler ve Tekel Bayileri Esnaf Odası Başkanı Bayram Kütük, 1 Ocak itibariyle uygulamaya giren poşet uygulaması ile ilgili bilgilendirme yaptı. Daha önce Marmara Bölgesi Bakkal Odaları Başkanları olarak gündeme aldıkları baskılı bez filelerin ücretsiz dağıtılması projesinin sürdüğünü belirten Başkan Kütük, “Müşterilerimize ücretsiz dağıtmayı düşündüğümüz ve üzerinde esnafımıza sahip çıkılmasını içeren teşvik edici sözlerin yer aldığı bez filelerin dağıtılması projemizi hazırladık, MARKA Ajansına sunduk. Görüşmelerimiz projemize bütçe ayrılması yönünde devam ediyor. Projemiz gerçekleşene kadar, Çevre Kanunu kapsamındaki naylon poşetlerin ücretli verilmesine uygulamasına tüm üyelerimiz uymalıdır” diye konuştu.

59985.jpg

25 KURUŞ KARŞILIĞINDA

Kütük, “Kalınlığı 15 mikronun altında 50×35 cm ebadında olan, gıdanın doğrudan temas ettiği ve hijyen için ihtiyaç duyulan birincil ambalaj yani hışır şeffaf poşetler yine ücretsiz verilmeye devam edecek. Yalnızca 15 mikronunun altında olan ve ürünün ambalajı niteliğindeki poşetler ücretsiz olacak. Örneğin peynir, ekmek dolabı ve manav reyonlarında 15 mikron altındaki rulo hışır poşetler ücretsiz olacak. Bunun dışındaki markalı ve markasız 15 mikron ve üzerindeki poşetler, 25 kuruş karşılığında müşterilere verilecektir. Ayrıca satış noktaları stoklarında bulunan barkodsuz plastik poşetlerini 31 Mart 2019 tarihine kadar satabilirler, bu tarihten sonra barkodlu poşetleri satmak zorundadırlar” diye konuştu.

10 TL CEZA UYGULANACAK

“Burada amaç poşeti paralı satmak değil, sağlığımız ve çevremiz için naylon poşeti caydırıcı hale getirmektir” diyen Başkan Kütük, “Vatandaşlarımız naylon poşet kullanımında ısrarcı olmak yerine, eskiden olduğu gibi bez torba ve file taşıyarak alışverişlerini daha rahat yapabilirler. Çevreyi korumak yalnızca bir davranış değil, aynı zamanda gelişmişlik göstergesidir. Kanun kapsamındaki yükümlülükleri yerine getirmeyenlere 6 bin TL, poşetleri ücretsiz verdiği tespit edilen, promosyon veya kampanya yapanlara depo alanı hariç satış alanının her metrekaresi için 10 TL ceza uygulanacaktır. Üyelerimizin kanuna uymalarını önemle rica eder, kimsenin mağdur olmasını istemeyiz” açıklamasında bulundu.

 

Yorumlar: 0

Mail adresiniz gösterilmeyecek. Zorunlu aranlar (*)

91 − 83 =