Başkan Büyükakın: Dünyada her gün 85 milyon çocuk aç uyuyor

Yetim iftarında bir konuşma yapan Başkan Büyükakın, “Filistin’deki kardeşlerimize zulüm ediliyor. Bu acımasızlıklardan en çok çocuklar ve kadınlar etkileniyor’’ dedi

 Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, İHH İnsani Yardım Vakfı’nın organize ettiği iftar programında yetimler buluştu. AK Parti Kocaeli İl Başkanı Şahin Talus, İHH Kocaeli İl Temsilcisi İsmail Yeşildal, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Hasan Aydınlık ve çok sayıda gönüllünün yer aldığı iftar programında çocuklarla yakından ilgilenen Başkan Büyükakın, “Allah çocuklarımızın yüzünü her daim güldürsün” diyerek şunları söyledi: “Sözüm çocuklara değil büyüklere. Dünyayı çocukların gözünden gördüğünüzde bambaşka bir yer oluyor. Bütün mevzularınız, hırslarınız ve kavgalarınız çocukların gözünden dünyaya baktığınızda önemsizleşiyor. Bakınız, şu anda dünyadaki her beş çocuktan bir tanesi çatışma bölgelerinden dolayı mağdur olmuş durumda. Yeryüzündeki çeşitli kavgalardan veya çatışmalardan dolayı 40 milyon çocuk evlerinin dışında sokakta veya kampta yaşamak zorunda kalıyor. Her yıl ortalama iki buçuk milyon çocuk kaçırılıyor veya kayboluyor. Dünya da her gün 385 milyon çocuk aç uyuyor.”

 

“ON YILDA 980 FİLİSTİNLİ ÇOCUK ŞEHİT EDİLDİ”

“Dünya da her on çocuktan biri çocuk işçi olarak çalışmak durumunda kalıyor” diyerek iftar sonrası yaptığı konuşmasına devam eden Başkan Büyükakın, “Her beş çocuktan biri az önce de söyledim savaş mağduru. Son günlerde Filistin’de yaşananları görüyoruz. Ordaki kardeşlerimize zulüm ediliyor. Zalimce ve acımasızca. Ama bütün acımasızlıklardan nasibini en çok önce çocuklar sonra da kadınlar alıyor. On yılda 980 Filistinli çocuk şehit edildi. İnsan hakları üzerine konuşanların utançlarından ağızlarını açamamaları lazım. Ağzını açtığında insan hakkı, ağızlarını kapattığında insan hakkı diyenlerin Filistin’de devlet terörü tarafından şehit edilen 980 çocuğun hayalleri önünde abideleri önünde utançtan konuşamamaları lazım ama hala konuşuyorlar. Dünyanın gözü önünde zülüm devam ediyor maalesef. Zalimler sadece görmek istediklerini görürler” ifadelerini sarf etti.

 

‘’YETİM GÜLERSE DÜNYA ÜLER’’

Başkan Büyükakın konuşmasına, “Hazreti Peygamberin ümmeti olarak bizlerin görmeden edemeyeceği görmezse Peygamberin ümmetinden olamayacağı durumlar var. İşte onlardan bir tanesi de yetimler. Yetimi aşağılayanın yetimi hor görenin ona sahip çıkmayanın vay haline. İşte buradaki bir tane evladımızın başını okşadığınızda onun yüzünü güldürdüğünüz de dünyanın güleceğine inanıyorsanız, yetimin yüzü güldüğünde dünyanın da güler. Buna inanıyorsanız, o zaman Peygamberimizin müjdesini de nail olursunuz. Allah bizleri bu yürekten uzak eylemesin inşallah. Yüreğimizdeki bu hali her zaman daim kılsın. Peygamber efendimiz diyor ki Müslümanların evleri için de en hayırlı ev içinde yetime iyi davranılan evdir. Müslümanların içinde en kötü evde yetimlere kötü davranan evdir. Hazreti Peygamber yetimdir. Bizler yetim bir Peygamberin ümmetiyiz. Bizim yolumuz onun yoludur. Bizim sahip olmamız gereken ahlak Hazreti Peygamber’in ahlakıdır. Eğer onun ümmeti isek eğer ahlakımız onun ahlakıysa bizim kimsesiz yavrularımızı sahipsiz bırakmamamız gerekir” diyerek devam etti.

 

“YANINIZDA OLDUĞUMUZU ASLA UNUTMAYIN”

‘’Büyükşehir Belediyesi olarak, İHH ile birlikte ve diğer Sivil Toplum Örgütleri ile birlikte, bu kentte ve çevremizde elimizin erdiği uzak beldelerde, yetimin yüzü gülsün, gece kimse aç karnına uyumasın diye mücadele ediyoruz” vurgusu da yapan Başkan Büyükakın, “Bu mücadeleyi devam ettirmemiz için bizlere dua edin. Teşekkür beklemiyoruz, çünkü biz görevimizi yapıyoruz. Teşekkür istemiyoruz sadece dua istiyoruz. Allah bizi bu istikametten ayırmasın. Ayaklarımızı bu istikamet üzerine daim eylesin diye sizlerden dua bekliyoruz. Sizlere hürmet ediyorum. Yavrularımızın gözlerinden öpüyorum onların annelerine babalarına, vefat edenlerine Allah’tan rahmet diliyorum. Geride kalanlara sabır diliyorum. O çocukların güzel ahlaklı, Peygamber ahlakıyla yetişmesi için güç kuvvet diliyorum. Yanınızda olduğumuzu asla unutmamanızı istiyorum” dedi.

 

“ALLAH SİZLERİN DE SAYISINI ARTIRSIN”

Başkan Büyükakın konuşmasını, “Masalarda birçok gönüllü arkadaşım var. Onlara da ayrıca ben teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız. Allah razı olsun. Sizlerin sayesinde evlatlarımızın yüzünü güldürmek mümkün oluyor. Allah sizlerin de sayısını artırsın. Önümüz Kadir Gecesi. Bin aydan hayırlı bir gece. Yani bir insan ömründen daha kıymetli bir gece. Burada bulunan ve âmin diyen tüm kardeşlerimin Kadir Gecesi mübarek olsun. Ramazan Bayramı’nı da güzel bir şekilde idrak etmeyi ve sevdiklerinizle beraber nice bayramlar görmeyi sizlere nasip etsin. Dünyanın huzurunu, barışını ve kardeşliğini görmeyi, Filistin’de ve dünyanın mazlum coğrafyalarında zulmün bittiğini görmeyi de buradaki nesle nasip eylesin diyorum. Hepinizi saygıyla hürmetle selamlıyor, Allah’a emanet ediyorum” diyerek tamamladı. İftar programı çekilen hatıra fotoğraflarının ardından sona erdi.

 

Yorumlar: 0

Mail adresiniz gösterilmeyecek. Zorunlu aranlar (*)