“Asıl engellilik menfaatler dünyasına mahkum olmaktır”

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle bir basın mesajı yayınladı

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Dünya Engelliler Günü nedeni ile yayınladığı mesajda daha adil, daha mutlu ve daha yaşanabilir dünya için engelli vatandaşlarımıza yönelik önyargılardan arınmamız gerektiğini belirterek” Engellilik fiziki ve zihinsel eksiklikte değil, her şeyi tastamam olup dünyadaki mazlumlara zulmetmek, bu durumu görmezlikten gelmektir. Menfaatler dünyasına mahkum olmak, iyiye iyi diyememek kötüye de kötü demekten korkmaktır” dedi.

Özel vatandaşlarımıza değer vermenin Allah rızasına kavuşmanın tam adresi olduğunu dile getiren Başkan Büyükakın ”Peygamber Efendimiz ‘Gözleri görmeyen birine yol göstermek, sağır ve dilsiz durumdaki kişilerin dertlerini anlatmalarına yardımcı olmak sadakadır’ diye buyurmakta. Bizlere bu noktada önemli görev ve sorumluklar düşmekte. Engelli bireylerin topluma entegre olmasının önündeki engel kişinin eksikliğinden, farklılığından değil, toplumun zihinsel kalıplarından kaynaklanabilmekte. Bunun için öncelikte bu yerleşmiş kalıplardan uzaklaşmalıyız. “ şeklinde konuştu.

Yerel yönetimlerin de özel vatandaşlarımızın dünyaya renk katmaya devam etmeleri için her birey kadar önemli görevleri olduğunu belirten Başkan Büyükakın sözlerine şöyle devam etti” Yaşam kalitelerini yükseltmek adına eğitim, işgücü, sağlık, erişebilirlik gibi birçok konuda yeni düzenlemeler yapmalıyız ve pozitif ayrımcılık uygulamalıyız. Ülkemiz engellilerimizin hayat şartlarının iyileştirilmesi, sosyal ve ekonomik olarak desteklenmesi, geleceğe güvenle bakmaları konusunda dünyada örnek gösterilecek bir konuma ulaştı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak da engelli vatandaşlarımızın her zaman yanında olduk. Türkiye’ye örnek birçok yenilikçi çalışmalar ile destek verdik. Sağlıktan istihdama, spordan kültüre her türlü hizmete erişebilmesi için engellilerimizin önünü açıyoruz. Erişilebilirlik kapsamında fiziksel çevrenin ulaşılabilir ve yaşanılabilir kılınması adına projeler üretiyoruz. Çoğulcu bir yaklaşımla sosyal hayata uyumlarını sağlamak için çözümler üretiyoruz. Eşitlikçi, güvenli, erişilebilir ve sürdürülebilir bir hizmet anlayışı ile tüm imkanlarımızı seferber ediyor, dertlerine derman olmaya çalışıyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle özel vatandaşlarımızın 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü kutluyor, aileleri ile mutlu, huzurlu günler geçirmesini temenni ediyorum.

 

Yorumlar: 0

Mail adresiniz gösterilmeyecek. Zorunlu aranlar (*)