Cumhuriyet TIR’ı törenle  hizmete açıldı

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Gölcük Şubesi Yönetimi, Milli Mücadelenin 100. Yılında Cumhuriyet TIR’ını Değirmendere Çınarlık Meydanı’nda, düzenlenen törenle açtı.

Gerçekleştirilen törene Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, ADD Gölcük Şubesi Başkanı Cemil Özbaş ve yönetimi, Emekli Koramiral Atilla Kezek, CHP İlçe Başkan Vekili Engin Yasin Uzuner, Gölcük İlçe Yönetimi, CHP Gölcük İlçe Kadın Kolları Başkanı Mine İşeri ve yönetimi, CHP Eski İlçe Başkanı İsmet İşeri, dernek üyeleri ve vatandaşlar katılım gösterdi. Programda ilk olarak ADD Gölcük Şubesi Başkanı Cemil Özbaş, ‘Bugün davetimizi kırmadığınız için hepinize teşekkür ediyorum. ADD Kocaeli örgütlerimizin seferber olduğu bu organizasyonumuzda: İçinde Atatürk, Cumhuriyet ve devrimlerle ilgili sergilerin, İstiklal Madalyası’ndan, 10.Yıl Madalyası’na orijinal objelerin, Türkiye’de ve dünyada basılmış Atatürk’le ilgili yayınlardan oluşan basılı malzemenin ve panoların yer alacağı Cumhuriyet TIR’ı 1-16 Ağustos tarihleri arasında Kocaeli’de ilçe ilçe gezdi. Atatürk’ün ve Cumhuriyet’in öncü kadınlarının fotoğraflarının yer aldığı Tır’da ayrıca Atatürk hakkında yazılmış kitaplar, dönemin dergi ve gazetelerinden örnekler yer almakta. Şunu unutmayalım ki Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Silah arkadaşları Cumhuriyeti elleriyle, tırnaklarıyla ve büyük fedakarlıklarıyla kurdular. Ona sahip çıkmakta bizim en önemli görevimiz. Bugün buraya gelen siz değerli dostlarımıza, belediye başkanımıza ve Atilla Kezek Paşamıza teşekkür ediyorum’ dedi.

ADD’Yİ TEBRİK EDİYORUM

Törende konuşma yapan Gölcük Haber Gazetesi İmtiyaz Sahibi Nurettin Şenemre, ‘Cumhuriyetimizin 100. Yılında Atatürkçü Düşünce Derneği’ni gerçekleştirdiği bu programdan ötürü tebrik ediyorum. Yabancı Ülkelerin Devlet Adamlarının da belirttiği gibi Türkler tarihte her 100 yılda bir deha yetiştirir. Bu yüzyılın da dehası Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Ülkemizin içinde bulunduğu zor süreçte Cumhuriyet aşıkları ülkemiz düşmanları ile en iyi şekilde mücadele etmiştir. Hatta şu anda yanımızda bulunan Emekli Koramiral Atilla Kezek Komutanımızın daha üst bir rütbe alabilme imkanı varken, kendisi kumpas kurulan arkadaşlarının yanında yer alarak, görevini bırakma şerefini göstermiştir. Ülkemiz nice şerefli vatan evlatları ile doludur. Bu münasebetle ADD Gölcük Şubesi’nin bu önemli etkinliğinde yer almaktan mutluluk duydum. Bu programa ve etkinliğe imza atanları kutluyorum’ dedi.

BUGÜN TÜRKİYE’SİNİN TEMELLERİNİ BU SÜREÇTE ATTILAR

31 Mart Yerel Seçimlerinde Millet İttifakı Gölcük Belediye Başkan Adayı ve CHP Eski İlçe Başkanı İsmet İşeri, yaptığı konuşmada şunları ifade etti: “Ben Atatürk’ün 17 Aralık 1927’de söylediği bir sözle konuşmama başlayacağım. Biz tekke ve zaviyeleri dine karşı oldukları için değil, bu yapının devletimize karşı din düşmanı olmaları nedeniyle kapattık demiştir. Selçuklu ve Osmanlı Devleti’nin yıkılış nedeninin de bu şekilde olduğunu söylüyor. Yüzyıllar sonra birileri bu cemaatlerle işbirliği yaparak sizi din karşıtı ilan edecekler ve sıra ülkeyi yönetmeye geldiğinde birbirlerine düşecekler demiştir. Bugün milli mücadelenin başlangıcının yüzüncü yıl dönümü. Büyük Önder Atatürk ve silah arkadaşlarını canı gönülden kutluyoruz. Bugünün Türkiye’sinin temellerini bu süreçte attılar. Başta Atatürk olmak üzere İsmet İnönü ve silah arkadaşlarının ruhu şad olsun” diyerek konuşmasını tamamladı.

Emekli Koramiral Atilla Kezek, “Başkan Cemil Özbaş ile en son Samsun’da beraberdik. Bu meydanın bizim için çok anlamı var. Burada haftalarca Sessiz Çığlık eylemlerini yaptık. Biz Atatürk çocuklarıyız. 64 yaşına geldim. Atatürk’le doğdum, Atatürk’le yaşadım, Atatürk’le de öleceğim. Hepinize saygılar sunuyorum” dedi.

19 MAYIS 1919 TÜRK TARİHİNİN EN ÖNEMLİ DÖNÜM NOKTASIDIR

Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, programda şu konuşmayı yaptı: “19 Mayıs 1919, Türk tarihinin en önemli dönüm noktalarından biridir. O zamana kadar Atatürk’ün gençliğe hitabesinde bahsettiği şekliyle emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olan emperyalistlerin Türk topraklarına yapmış oldukları saldırının sona erdirilmesi, bağımsız Türk yurdunun kurulabilmesi açısından başlatılan mücadele ateşinin yakıldığı gündür. Bugün 100. yılındayız. Ancak aradan geçen 100 senelik zamana rağmen halen aynı saldırının devam ettiğini görüyoruz. Milli mücadelenin özellikle 100. yılında hala aynı tehlikelerle karşı karşıya olmamız, bu konuda her zaman uyanık olmamız gerektiğini bizlere tekrar göstermektedir. Bu itibarla bu TIR’ın buraya gelmesi, bu konudaki hassasiyet ve dikkatin tekrar toplanması açısından büyük önem arz etmektedir. Atatürk’ün ‘Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır’ sözünü bizim düstur edinmemiz gerekerek cumhuriyetimizin ilelebet payidar kalabilmesi için her zaman uyanık olmamız ve bağımsızlığımıza yapılacak her saldırıya karşı cevap verebilecek ve buna karşı direnecek güçte olmamız için evvela fikri anlamda uyanık olmamız gerekmektedir. Bunu sağlayan değerli katılımcılara ve bu konuda emek sarf edenlere teşekkür etmek istiyorum. Bunca sene geçmesine rağmen hala Türkiye Cumhuriyeti’nin aslında milli mücadelenin başlamasının sonrasında cumhuriyetle taçlanmasının bugün meyvelerini yiyoruz. Emek verenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Cumhuriyet TIR’ının açılış kurdelesi kesildi. Akabinde TIR içerisinde yer alan fotoğraflar gezildi. Ayrıca Başkan Sezer, TIR içerisinde bulunan anı defterine duygu ve düşüncelerini yazdı.

Yorumlar: 0

Mail adresiniz gösterilmeyecek. Zorunlu aranlar (*)

48 + = 55