5 TL’Yİ NEREDEN TEMİN EDEBİLİRSİN?

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü internet sitesi üzerinden 100. Yılı için 5 TL Madeni Tedavül Hatıra parası  ile ilgili açıklamada bulundu.

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, 1264 Sayılı Kanun gereğince, Hazine ve Maliye Bakanlığı oluru ile Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 100. Yılı için 5 TL Madeni Tedavül Hatıra parası basımı gerçekleştirmiştir.

29 Ekim 2023 Pazar günü tedavüle verilecek olan 5 TL madeni hatıra paralar, bir defaya mahsus 100 milyon adet basılmıştır. Bu nedenle büyük bir hatıra değeri taşımaktadır.

Tedavül Hatıra paranın özellikleri aşağıda açıklanmıştır.

  1. Yıl temalı 5 TL Tedavül Hatıra Paranın; İç göbeğinde “Türkiye Yüzyılı” logosu kullanılmıştır. Logonun üzerinde “5” ibaresi, alt kısmında ise “TÜRK LİRASI” ibaresi bulunmaktadır. Dış halkada sekiz köşeli “Selçuklu Yıldızı” motifi ve bu motifin dış hatlarının tekrarı kullanılarak derinlik kazandırılmıştır. Dış halkadaki Selçuklu yıldızının solunda “₺”, sağında ise “TC” sembolleri güvenlik unsuru olarak yer almaktadır. Altta ise basım yılı “2023” tarihi yer almaktadır. Ay ve yıldız dış halka ve göbeğin kesiştiği yere gelecek şekilde konumlandırılmıştır. Paranın ağırlığı 8,25 gram, çapı ise 28,15 milimetredir.

Not: Genel Müdürlüğümüz, özel günler anısına bastığı hatıra paraların tanıtımını özel günlerden bir gün önce yapmaktadır. 5 TL Tedavül Paranın dağıtımı Merkez Bankası ve PTT Şubelerinden yapılmaktadır. Kurumumuz üzerinden satışı bulunmamaktadır.

 

Yorumlar: 0

Mail adresiniz gösterilmeyecek. Zorunlu aranlar (*)