Advertisement
USD Alış Satış l EURO Alış Satış

» Dilek Dönmez - TÜM YAZILARI

02.01.2017 Pazartesi - 17:24

 

 Dilek-Dönmez-263x300

Bu kişiler kendini beğenmiş, başkalarının yaşattıklarına ve yaşadıklarına duyarsız kalan, sürekli olarak kendini ön plana çıkarmak isteyen kişiler narsistik olarak adlandırılır.

Empati yeteneği en gelişmemiş bireylerdir.

Göründüğünün aksine bu kişilerde kendileriyle meşgul gibi görünseler bile, kendilerini değersiz, yüzeysel ve aşağılık derecede hissetme eğilimi içindedirler. Eleştiri en son duymak istedikleri şeydir.

İnsanları kullanmayı çok severler. Amaçlarını ve isteklerini yaptırmak isterler.

Benlik saygıları düşüktür.

Hayallerini abartmaya, kendilerini haklı çıkartmaya, başkalarını kandırmaya çabalarlar. Umutsuzluğa kapılmadan, tüm gerçekleri saptırırlar.

Güç ve sevgide doyumsuz, kendilerini eşi bulunmaz biri olarak görme özellikleri vardır.

 

ORTAYA ÇIKARAN NEDENLER NEDİR?

Her durumda bahsettiğimiz gibi bu hastalıkta da anne ve babalara değineceğiz. Erken çocukluk döneminde anne ve babadan yeterli duygusal sıcaklığı görememiş olan çocuklarda duyguların gelişimi yüzeysel olur.

Anneye kendini fark ettiremeyen çocuk, anne imgesinden mahrum kalır. Anne ve babanın çocuğun özelliklerini sürekli olarak yüceltmesi, öz benlik duygusunun sürekli olarak beslenmesine neden olur. Bunun narsistik bozukluğun ortaya çıkmasında önemli bir katkısı bulunmaktadır.

Çocukluk çağındaki travmalarda gelişimi bozan nedenlerdendir.

Günümüzde ne önemlisi bir bütün olarak ailenin mutluluğunu bir yana bırakarak çocuğun mutluluğunu merkeze alan tutumlar, benmerkezci bireylerin artmasına neden olmaktadır.

SAĞLIKLI HAFTALAR…

Paylaş


YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.