Advertisement
USD Alış Satış l EURO Alış Satış

» Hasan Artvinli - TÜM YAZILARI

10.01.2017 Salı - 9:49

Bu hafta ki yazımın konusu Mesleki Yeterlilik Belgesi hakkında olacak.

1 Ocak 2017 tarihinden itibaren inşaat, otomotiv, metal, enerji, elektrik-elektronik ve sektöründe faaliyet gösteren işyerlerinde, Meslek yeterlilik belgesi olmadan çalışmak yasak.

 

Peki, şimdi ne olacak diyenleri duyar gibiyim. Nemi olacak? Belirtilen 40 meslek için Mesleki yeterlilik belgesine sahip olmayan kişiyi istihdam eden işverene her çalışan için işverene 527 lira ceza kesilebilecek…

 

Sadece para cezası mı? Tabiki hayır

 

Şimdi bir senaryo yazalım…

 

İşverenimizin istihdam ettiği çalışanlarından birinin olası bir ölümlü iş kazasına maruz kaldığında çalışanın Mesleki yeterlilik belgesi olmadığı tespit edildiğinde işverenimizin, “dikkat ve özen yükümlülüğünü yerine getirmediği” gerekçesiyle Türk Ceza Kanunu’nun 85. maddesinde düzenlenen “taksirle öldürme” cezası devreye gireceğinden dolayı 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası ile karşı karşıya kalabilecek.

 

Mesleki yeterlilik belgesini 2017 yılında alanların belge masrafları ve sınav ücretleri devlet tarafından karşılanacak, tabi ki sınavı kazanmaları durumunda.

 

Çalışanımız Diplomalı ise belge zorunluluğu yok. Nasıl mı? Mesleki Eğitim Kanunu’na göre ustalık belgesi almış olanlar ile Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı meslekî ve teknik eğitim okullarından mezun olup, diplomalarında veya ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalıştırılanlar için sertifika zorunluluğu aranmıyor. Üniversitelerin meslekî ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olanlar da aynı alanda çalıştıkları takdirde sertifika zorunluluğuna tabi olmuyorlar.

 

İŞTE O MESLEKLER

Ahşap kalıpçı, Alçı levha uygulamacısı,  Alçı sıva uygulamacısı,  Alüminyum kaynakçısı, Babacı(Seviye 3 ve 4), Betonarme demircisi, Betoncu,  Çelik kaynakçısı,  Direnç kaynak ayarcısı,  Doğalgaz altyapı yapım kontrol personeli,  Doğalgaz çelik kaynakçısı,  Doğalgaz ısıtma ve gaz yakıcı cihaz servis personeli,  Doğalgaz işletme operatörü,  Doğalgaz polietilen boru kaynakçısı (Seviye 3 ve 4),  Duvarcı,  Endüstriyel boru montajcısı,  Hidrolik pnömatikçi, Isı yalıtımcısı, Isıtma ve doğalgaz iç tesisat yapım personeli, İnşaat boyacısı, İskele kurulum elemanı, Kaynak operatörü, Makine bakımcı, Otomotiv elektromekanikçisi, Otomotiv mekanikçisi, Otomotiv montajcısı, Otomotiv sac ve gövde kaynakçısı, Panel kalıpçı, Plastik kaynakçısı, Seramik karo kaplamacısı, Ses yalıtımcısı, Sıvacı, Su yalıtımcısı, Tünel kalıpçısı, Yangın yalıtımcısı.

 

Emniyetli kazasız çalışmalar dilerim…

Paylaş


YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.