Değirmendere Yalı Evleri’nde 120 yıllık tarih sergileniyor

SANİYE ALTUNCU’YA SEVGİ SELİ

Makbule Ayla Altuğ’un çeyiz sandığından çıkan eserlerle Değirmendere Kültürünü Tanıtım Sergisi, Gölcük Belediyesi Değirmendere Tarihi Yalı Evleri’nde gerçekleştirildi.

Açılış törenine katılım oldukça yoğun oldu

Serginin açılış törenine, Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Gölcük Belediyesi Genel Koordinatörü Nihat Abiş, Belediye Başkan Yardımcısı Levent Değirmenci, CHP Gölcük İlçe Başkanı İsmet İşeri, Gölcük Kent Konseyi Genel Sekreteri E. Fatih Bayram ve davetliler katıldı.

Altuğ, sergi hakkında bilgi verdi

Makbule Ayla Altuğ, yaptığı konuşmada sergilenen çeyizin bir kısmının Değirmendere Eski Belediye Başkanlarından Saniye Altuncu’nun annesi Ayşe Güler’in anneannesi, Fatma hanıma ait olduğunu söyledi. Altuğ, ayrıca sergilenen eserlerin Fatma Hanımın annesi İnci hanım tarafından yapılmış olup, en az 120 yıllık bir tarihe sahip olduğunu belirtti. Değirmendere’nin Yunan işgali sırasında Ayşe Hanım, çocukları ile birlikte çeyizi ata yükleyerek üzüm bağındaki barakaya götürerek korumuş. Bu dönemde Değirmendere’de erkeklerin çoğu denizcilikle uğraşmakta olup İstanbul’a meyve götürmekte, oradan aldıkları silah ve cephaneyi İzmit’e taşımaktaydılar. Çocuklarına olduğu kadar geçmiş değerlerine sahip çıkmak, ailenin kadınlarına ait bir görev olmuştur. “Kız beşikte çeyiz sandıkta” töresi ile hazırlanan ve Makbule Ayla Altuğ’un annesi Saniye Altuncu tarafından özenle saklanan çeyizler Değirmendere Yalı Evleri’nde sergilendi.

Ellibeş, ‘Bu önemli ve güzel sergide emeği geçenlere sonsuz teşekkür ediyorum’

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, sergi açılışında yaptığı konuşmada Değirmendere Tarihi Yalı Evleri’nin günümüzde tekrardan hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını, birbirinden güzel eserlerin Yalı Evleri’nde sergilendiğini belirtti. Başkan Ellibeş, ‘Bugün bu güzel eserleri Sayın Sami Cansu kardeşimizin katkıları ile açıyoruz. Bu önemli ve güzel sergide emeği geçenlere sonsuz teşekkür ediyorum. Buradan Merhum Başkanımız Saniye Altuncu’ya Allah’tan rahmet diliyorum’ dedi.

Kaymakam Altıntaş, ‘Bizler bugün önemli bir tarihi Değirmendere’de bulunan Yalı Evleri’nde yaşıyoruz’

Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş, “Değirmendere ilçemize gerçekten yakışan bir yer.  Bizler bugün önemli bir tarihi Değirmendere’de bulunan Yalı Evleri’nde yaşıyoruz. Bugün Değirmendere’nin köklü ailelerinden biri olan eski belediye başkanının ailesinin sergisini gezeceğiz. Değerli başkanımıza, emeği geçen herkese, sergiyi açan aileye teşekkür ediyorum’ diyerek konuşmasını bitirdi.

Konuşmaların ardından sergi açılış kurdelesi gerçekleştirilen törenle kesildi. Değirmendere Yalı Evleri’nde 120 yıllık tarih başta ilçe protokolü olmak üzere, vatandaşların büyük beğenisini topladı

 

Yorumlar: 0

Mail adresiniz gösterilmeyecek. Zorunlu aranlar (*)

58 − = 52